Hamile köpekler nasıl beslenmeli ? - Vets and Pets Veteriner
Vets and Pets Veteriner
ANASAYFA FORUM İÇERİK ARA GALERİ VİDEOLAR KÖPEKLER KEDİLER KUŞLAR BALIK İLETİŞİM

KATEGORİLER

Hamile köpekler nasıl beslenmeli ?

Hamile köpekler nasıl beslenmeli ?

Tarih 30 Ocak 2014, 17:59 Editör

Köpeklerde hamilelik dönemi hassas ve özel bakım gerektiren istisna bir devredir. Bu dönemde hamile köpeğin öğün sayısı arttırılmalıdır.

Hamile olan köpekte birçok değişiklik kendini gösterir. Vücuttaki yağ miktarında artış, aktivitelerde azalma, vücut ağırlığında artış en belirgin özelliklerdir. Ayrıca sadece insanlara ait sanılan bir çok duygusal belirtide hamile köpeklerde yaşanmaktadır. İspanya’da yapılan bir araştırma hamile köpeklerin çok daha duygusal ve alıngan olduğunu gözler önüne serdi. ABD'de yaşayan 61 yaşındaki Greate Neilsen köpeği Doggie’nin hamilelik süresince birlikte film izlediklerini ve filimin bebekli sahnelerinde Doggie nin gözlerinin sulandığını, başını patilerinin arasına aldığını anlattı. Hamile köpeklerde gebeliğin ilk haftalarında normal oranda verilen yiyecek miktarını, gebeliğin ileri dönemlerinde miktar olarak artırmak gerekir. Yavruların gelişimine paralel olarak artış gösteren besin ihtiyacı, annenin yemeğini kademeli artırarak karşılanmalıdır. Ayrıca içerdiği protein oranının daha yüksek olmasına dikkat edilmelidir. Unutulmamalıdır ki bu dönemdeki yanlış beslenme yavruya olduğu kadar anneye de zarar verecektir.


Beslenmesinde nelere dikkat edilmelidir?

Öncelikle düzenli ve dengeli bir beslenme hamile köpekler içinde çok önemlidir. Yemeğinin miktarını ve mümkünse öğün sayısını artırarak vermek, protein oranı yüksek, yağ oranı dengeli gıdaları tercih etmek, temiz ve yeterli suyu sürekli bulundurmak, gerekli mineral ve vitaminlerin takviyesi yapmak sağlıklı bir gebelik için yapmanız gerekenlerdir. Hamile köpekler kilo almaya meyillidir. Ancak annenin aşırı kilo artışı güç doğum olasılığı dikkate alınarak önlenmelidir. Bu amaçla besinlerde ki dengeyi korumalı ve aşırı olmayan düzenli yürüyüşler yaptırmaya özen gösterilmelidir. Hamilelik ilerledikçe artan yavru hacmi nedeniyle midenin alanı küçüldüğünden tek seferde fazla yemek vermek rahatsızlanmasına neden olabilir. Sık sık ve daha az miktarlarda yedirmek daha doğru olacaktır. Kalsiyum oranında değişim nedeniyle deformasyonlar olabileceğinden gıdasında yeterli ve dengeli bir kalsiyum oranı sağlanmalıdır. Kalsiyum fötusun gelişiminde olduğu kadar laktasyon döneminde de önem taşıyan bir mineraldir. Enerji kaynağı olarak kullanılan karbonhidratların gıdasında yeterli düzeyde olmasına özen gösterilmelidir. Mısır, buğday, pirinç bu amaçla verilebilecek gıdalar arasındadır. Gebelik döneminde gerekli olan günlük enerji ihtiyacı belirlenirken annenin vücut ağırlığı, ırkı, aktivitesi, çevre ısısı ve biliniyorsa yavru sayısı gözetilmelidir. Bu durum süt verme döneminde de dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu dönemde de annenin enerji ve besin ihtiyacı süt salgılanmasına bağlı olarak artış gösterir. Vitaminler normal vücut metabolizması için gerekli olduğu kadar hamile bir köpeğin besinlerinde de yeterli oranda bulunmalıdır. Doğumdan önceki son günlerde yemek tüketiminde azalma olur, bazen de son 24 saatte tamamen durabilir. Bu durum normal sayılabilir. Doğumdan sonraki ilk gün de yiyecek tüketimi az olabilir ancak bol su vermeye dikkat etmek gerekir.

 

Bu haber 600 defa okunmuştur.

facebook yorum
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KÖPEKLER HAKKINDA

KÖPEKLERDE DİŞ TEMİZLİĞİ

KÖPEKLERDE DİŞ TEMİZLİĞİ KÖPEKLERDE DİŞ TEMİZLİĞİ

Israrla ve Durmadan Bir Şeylere Sıkışıp Kalan Dünya Tatlısı 11 Shiba Inu Cinsi Köpek

Israrla ve Durmadan Bir Şeylere Sıkışıp Kalan Dünya Tatlısı 11 Shiba Inu Cinsi Köpek Neden bunlar hep sizin başınıza geliyor sevgili Shiba İnu'lar :( :D:D

Pet Sigorta

SAHİPLENDİRME

Bu sitenin tüm hakları saklıdır.Sitenin içeriği kaydedilmekte ve telif hakları kapsamında korunmaktadır. Kullanıcı, ticari olmamak, orjinalliğini bozmamak ve kaynak göstermek koşulu ile sitedeki içeriği kopyalamakta, dağıtmakta ve yayınlamakta özgürdür. Kullanıcı, siteden kopyaladığı içeriği bir internet sayfasında yayınlayabilmesi için, içeriği yayınladığı sayfadan siteye bağlantı vermek zorundadır.İçerik nedeni ile hakları ihlal edildiğini düşünen her gerçek ve tüzel kişi, iletişim sayfasından site yöneticisi ile irtibata geçerek kendisi ile ilgili içeriğin yayından kaldırılmasını istemelidir. © Copyright 2013 Vets & Pets Veteriner Kliniği
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi