KÖPEKLERDE BAŞ UYUZU - Vets and Pets Veteriner
Vets and Pets Veteriner
ANASAYFA FORUM İÇERİK ARA GALERİ VİDEOLAR KÖPEKLER KEDİLER KUŞLAR BALIK İLETİŞİM

KATEGORİLER

KÖPEKLERDE BAŞ UYUZU

KÖPEKLERDE BAŞ UYUZU

Tarih 10 Şubat 2015, 09:25 Editör

Neden olan ajan: Sarcoptes scabiei var. canis

 Enfeksiyon doğrudan temasla oluşur. Parazitin spesifik konağı bir köpektir, fakat tilkiler ve kediler de taşıyıcı olabilir.

Uyuz akarları insanlarda da değişken süreli enfestasyona sebep olabilir. Bulgular (tırmalama) enfeksiyondan bir hafta sonra görünür ve üçüncü haftasında maksimum yoğunluğa ulaşır, başlangıçta mekanik ¡rotasyona ve daha sonra hipersensitivite reaksiyonuna bağlıdır.

Klinik bulgular

Son derece yoğun kaşıntı veya prurit çok hızlı şekilde (1-2 hafta içinde) gelişir.

Başlangıçta eritematöz papüller ve papül kabukları predileksiyon alanlarında, örneğin kulak kepçesi kenarlarında, dirsekte, tarsal bölgede ve son olarak ventrum üzerinde (göğüs ve karın bölgesi) görünür. Bunlar daha sonra travmatik alopesi, pullanma, sebore, ekskoriasyon ve kabuk oluşumunu (kalın) içeren sekonder deri bulgularına eşlik eder (Dorsal bölge sıklıkla etkilenmez.).

Tanı

Baş uyuzu, pruritusun eşlik ettiği bütün durumlarda olası bir tanı olarak düşünülmelidir! Klinik muayene esnasında "kulak kenarı refleksi" pozitiftir. Deri kazıntısının mikroskobik incelemesi, baş uyuzunu doğrulamak için yeterince duyarlı değildir, akarlar veya onların gelişimsel evreleri olguların sadece % 10-5O'sinin örneklerinde bulunmuş olacaktır. Her zaman derin deri kazıntısı almaya çalışın! Uyuz serolojisi (ELISA ile Sarcoptes antijenlerine karşı üretilen IgG antikorlarının tespiti). Bu test %85-95 duyarlılık ve spesifiklik gösterir.

En güvenli tanı, 'diagnosis ex juvantibus' diye bilinir, akarisitler ile tedaviden olumlu yanıt alınmasıdır (örneğin, lezyonların iyileştirilmesi). (Tedavinin başlangıcında, bir nüks görülebilir; bu uyuzda tipik bir fenomendir.).

Ayırıcı Tanı

Pire enfestasyonu (Ctenocephalides spp.)

Yürüyen kepek (Cheyletiella spp.)

Bit enfestasyonu (Linognathus setosus, Trichodectes canis, Felicola subrostrata)

Trombikulozis / chiggers (Trombicula autumnalis) Alerjik dermatit

 

Tedavi

Tedavi için Atakent Vets and Pets Veteriner Kliniğini Arayın

0212 494 36 98 Numaralı Telefondan Bize Ulaşabilirsiniz

Bu haber 1413 defa okunmuştur.

facebook yorum
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KÖPEKLER HAKKINDA

KÖPEKLERDE DİŞ TEMİZLİĞİ

KÖPEKLERDE DİŞ TEMİZLİĞİ KÖPEKLERDE DİŞ TEMİZLİĞİ

Israrla ve Durmadan Bir Şeylere Sıkışıp Kalan Dünya Tatlısı 11 Shiba Inu Cinsi Köpek

Israrla ve Durmadan Bir Şeylere Sıkışıp Kalan Dünya Tatlısı 11 Shiba Inu Cinsi Köpek Neden bunlar hep sizin başınıza geliyor sevgili Shiba İnu'lar :( :D:D

Pet Sigorta

SAHİPLENDİRME

Bu sitenin tüm hakları saklıdır.Sitenin içeriği kaydedilmekte ve telif hakları kapsamında korunmaktadır. Kullanıcı, ticari olmamak, orjinalliğini bozmamak ve kaynak göstermek koşulu ile sitedeki içeriği kopyalamakta, dağıtmakta ve yayınlamakta özgürdür. Kullanıcı, siteden kopyaladığı içeriği bir internet sayfasında yayınlayabilmesi için, içeriği yayınladığı sayfadan siteye bağlantı vermek zorundadır.İçerik nedeni ile hakları ihlal edildiğini düşünen her gerçek ve tüzel kişi, iletişim sayfasından site yöneticisi ile irtibata geçerek kendisi ile ilgili içeriğin yayından kaldırılmasını istemelidir. © Copyright 2013 Vets & Pets Veteriner Kliniği
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi