KEDİLERDE PİRE ENFESTASYONU - Vets and Pets Veteriner
Vets and Pets Veteriner
ANASAYFA FORUM İÇERİK ARA GALERİ VİDEOLAR KÖPEKLER KEDİLER KUŞLAR BALIK İLETİŞİM

KATEGORİLER

KEDİLERDE PİRE ENFESTASYONU

KEDİLERDE PİRE ENFESTASYONU

Tarih 10 Şubat 2015, 09:25 Editör

Neden olan etken: Ctenocephalides felis, C. canis, Pulcx irritans

Predispoze faktörler

Sıcak, rutubetli çevre, kalın astar (hayvanın altına serilen). Pirelerin sağ kalması ve yayılması için en elverişli koşullar 18-30 °C sıcaklık ve %70-80 rölatif nemdir.

Klinik bulgular

Alerjik bir reaksiyonun eşlik etmediği düşük dereceli enfestasyon (FAD olmaksızın) sadece hafif jeneralize kaşıntı veya nadiren deri tahrişine neden olur. Şiddetli enfestasyon anemi ile sonuçlanır ve deride önemli miktarda pire dışkısı görülebilir. Ciddi vakalarda pirelerin kendisi de bulunabilir. Klinik bulgular generalize ekskoriasyon, kırılmış tüyler, travmatik alopesi ve eritematöz papüllerdir, bunlar enfestasyonun şiddetine bağlı olarak değişir (Tipik bir davranışsal bulgu; pire enfestasyonu bulunan köpeğin her pire ısırığından sonra aniden ısırık yerini ve onu çevreleyen alanı kemirmeye başlamasıdır).

Köpeklerde, klinik belirtiler ilk olarak kuyruk sokumunda görülür. Kedilerde, pire enfestasyonu miliyer dermatit gelişimine yol açar.

Tanı

Yetersiz pire kontrolü hikayesi (hayvanlarla temas, çevre vb.).

Klinik bulguların yokluğu pire enfestasyonunu ekarte etmez! Tanı, nemli bir pamuğun bölgeye sürtülmesiyle alman bir "örneğin" (pire dışkısı, epitelyal debris, tüy, kepek) incelenmesi ile kolaylaştırılmıştır: pire alındığı yerde kırmızımsı- kahverengi bölge oluşur (kanın pire tarafından emilip sindirilmesinden dolayı), diğer debris durumunda böyle bir olay meydana gelmez.

Ayırıcı Tanı

Uyuz (Sarcoptes scabiei var. canis, Notoedres cati, Otodectes cynotis)

Cheyletiellosis ('yürüyen kepek', Cheyletiella spp.) Bit enfestasyonu (Linognathus setosus, Trichodectes canis, Felicola subrostrata)

Chiggers /Trombiculosis (Trombicula autumnalis) Alerjik dermatit Aneminin ayırıcı tanısı

Tedavi

Pire kontrolü: enfeste hayvanlardan, çevresindekilerden ve onunla temas eden diğer hayvanlardan pire eliminasyonu.

Uygun ürünlerin kullanımı: eğer yukarıdaki önlem çevre tedavisi için etkin olmazsa, çevredeki hayvanlarda uygun tedaviyi tamamlamak için sprey ürünler kullanılmalıdır.

Prognoz

İyidir. Deri semptomları iki hafta içinde iyileşir ve tüysüz alanlardaki tüyler yavaş yavaş büyür.

Tedavi

Tedavi için Atakent Vets and Pets Veteriner Kliniğini Arayın
0212 494 36 98 Numaralı Telefondan Bize Ulaşabilirsiniz

Bu haber 1333 defa okunmuştur.

facebook yorum
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KEDİLER HAKKINDA

Kedi ve Köpekler İçin Hızlı Gebelik Testi

Kedi ve Köpekler İçin Hızlı Gebelik Testi Artık kedi ve köpekler için , çiftleşme sonrasında gebe kalıp kalmadıklarını anlamak için hızlı bir test kiti var. ...

KEDİLERDE KULAK UYUZU

KEDİLERDE KULAK UYUZU Neden olan ajan: Notoedres cati

Pet Sigorta

SAHİPLENDİRME

Bu sitenin tüm hakları saklıdır.Sitenin içeriği kaydedilmekte ve telif hakları kapsamında korunmaktadır. Kullanıcı, ticari olmamak, orjinalliğini bozmamak ve kaynak göstermek koşulu ile sitedeki içeriği kopyalamakta, dağıtmakta ve yayınlamakta özgürdür. Kullanıcı, siteden kopyaladığı içeriği bir internet sayfasında yayınlayabilmesi için, içeriği yayınladığı sayfadan siteye bağlantı vermek zorundadır.İçerik nedeni ile hakları ihlal edildiğini düşünen her gerçek ve tüzel kişi, iletişim sayfasından site yöneticisi ile irtibata geçerek kendisi ile ilgili içeriğin yayından kaldırılmasını istemelidir. © Copyright 2013 Vets & Pets Veteriner Kliniği
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi