Evcil Hayvanınızı CPR İle Ölümden Kurtarabilirsiniz! - Vets and Pets Veteriner
Vets and Pets Veteriner
ANASAYFA FORUM İÇERİK ARA GALERİ VİDEOLAR KÖPEKLER KEDİLER KUŞLAR BALIK İLETİŞİM

KATEGORİLER

Evcil Hayvanınızı CPR İle Ölümden Kurtarabilirsiniz!

Evcil Hayvanınızı CPR İle Ölümden Kurtarabilirsiniz!

Tarih 21 Kasım 2014, 18:19 Editör

Kedi ve köpeklerde kalp masajı ve sunni tenefüs

CPR (CardioPulmonary Resuscitation), toplumda "kalp masajı ve suni teneffüs" olarak bilinen ve kalp krizine müdahale olarak geliştirilmiş bir ilkyardım yöntemidir.

Her ne kadar birçok insan bunun sadece insanlar için kullanılabileceğini düşünse de, Evrimsel Biyoloji sayesinde diğer hayvanlarla olan ortak noktalarımızı daha net anlamamız sayesinde, diğer türler için de bu ilkyardım yönteminin kullanılabileceğini biliyoruz.

Görselde, İngilizce olarak verilmiş bilgileri mümkün olduğunda sizlere maddeler halinde çevirmeye çalışacağız. Unutmayın ki CPR, ölmek üzere olan bir hayvanı (insan, köpek, kedi, vs.) hayata döndürmeye yarayabilir ve veterinere götürme sırasında kaybedebileceğiniz evcil hayvanınızın hayata tutunmasını sağlayabilir!

Öyleyse başlayalım:

- Eğer ki evcil hayvanınız, normalden farklı bir şekilde yatıyorsa ve göğüs kafesi inip kalkmıyorsa, kalp krizinden, solunum yolunun tıkanmış olmasından veya kalbin herhangi bir sebeple durmasından şüphelenebilirsiniz. 

- Hemen, kalp ritmini kontrol edin. Görselde, en üst kısımda kırmızı noktalar barındıran şemada, bir hayvanda kalp atışını kontrol edebileceğiniz yerler gösterilmektedir. Buralara işaret ve orta parmağınızı bastırarak, tıpkı insanda olduğu gibi kalp atımlarını hissedebilirsiniz. 

- Kalp krizine işaret edebilecek diğer verilere bakın! Kalbi durmuş bir hayvanın dişetleri ve dudakları gri renge dönecektir. Göz bebekleri büyümüş ve ışığa tepkisiz hale gelmiş olacaktır. 

- Eğer hayvanınız nefes almıyorsa, hemen nefes verin. Küçük ve orta büyüklükteki kedi ve köpekler için ağzınızı, hayvanın ağzını ve burnunu kapatacak şekilde yerleştirip orta-güçlü şiddette nefes verin. Daha büyük köpeklerde ise sadece burnunu kapatacak şekilde ağınızı yerleştirin ve kuvvetlice üfleyin.

- Eğer hava içeri girmiyorsa ve göğüs kafesi şişmiyorsa, solunum yolu tıkalı olabilir. Bu durumda, Heimlich (Okunuşu: Haymlik) Manevrası denen hareketi uygulamanız gerekmektedir. Hayvanınızı yüzü aşağıya bakacak şekilde çevirin ve sırtını, sizin göğsünüze denk gelecek şekilde tutun. Kollarınızı hayvanınıza sarın ve bir elinizi yumruk yaparak diğeriyle kavrayın. Yumruk halindeki elinizi, köpeğinizin göğüs kafesinin hemen altına yerleştirin. Unutmayın ki hayvan ters durduğu için göğüs kafesinin "alt" kısmı, aslında yerden uzak olan tarafta, karın tarafında olacaktır, bu yüzden yumruğunuzu buraya yerleştirmelisiniz. İki kolunuzu birden kasarak, üst üste 5 defa yumruğunuzu bastırarak hayvanı sıkın. Sonrasında hayvanı düzgünce yatırarak ağzını ve solunum yolunu kontrol edin. Manevra işe yaradıysa, yolu kapatan cisim dışarı çıkmış olacaktır. Eğer başarabildiyseniz, hemen cismi alıp uzaklaştırın ve üst üste iki adet suni tenefüs yapın.

- Ola ki kalp atışları durmuşsa, CPR yapmaya anında başlayın. Hayvanınızı sağ tarafına yatırın ve ellerinizi, görselde gösterildiği gibi hayvanın göğüs kafesinde birleştirin. Anında basınç uygulamaya başlayın. Eğer kalp atımı hissediyorsanız KESİNLİKLE kalp masajı uygulamayın!


UYGULAMANIZ GEREKEN TEKRARLAR VE BİLGİLER:

- Eğer hayvanınız bir kediyse ve küçük bir köpekse (yaklaşık 10 kg ve altındaysa), göğüs kafesine uyguladığınız baskı, 2-3 santimetreden fazla olmamalıdır. Ayrıca bu büyüklükteki hayvanlarda, hem nefes durmuşsa, hem kalp atmıyorsa, her bir verdiğiniz nefes için hemen sonrasında 5 defa kalp masajı uygulamanız gerekmektedir. 

- Eğer hayvanınız orta büyüklükte veya büyük bir köpekse (10-30 kg. civarındaysa), göğüs kafesine uyguladığınız baskı 2-4 santimetreden fazla olmamalıdır ve yine her bir nefes için 5 defa kalp masajı uygulamanız gerekmektedir.

- Eğer köpeğiniz devasa boyutlardaysa (30 kg ve üstü), göğse uyguladığınız baskı yine 2-4 santimetre civarında olmalıdır ve her bir verdiğiniz nefes için 10 defa kalp masajı uygulamanız gerekmektedir.

- Bu işlemleri 1 dakika uyguladıktan sonra kalp ritmini mutlaka kontrol edin. Kalp ritmi geri geldiyse ve siz kalp masajı uygulamaya devam ederseniz, hayvanınızı muhtemelen kendi ellerinizle öldürmüş olursunuz. 1 dakika sonraki kontrolden sonra, her 2-3 dakikada bir kontrol edin.

- CPR işlemine kalp ritmi ve nefes geri gelene kadar devam edin, fazlasını uygulamayın!

- 20 dakikalık denemeden sonra artık yapmayı bırakın.


Çeviren: ÇMB (Evrim Ağacı)
 
Link:http://www.evrimagaci.org/fotograf/47/1143

Bu haber 736 defa okunmuştur.

facebook yorum
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KÖPEKLER HAKKINDA

KÖPEKLERDE DİŞ TEMİZLİĞİ

KÖPEKLERDE DİŞ TEMİZLİĞİ KÖPEKLERDE DİŞ TEMİZLİĞİ

Israrla ve Durmadan Bir Şeylere Sıkışıp Kalan Dünya Tatlısı 11 Shiba Inu Cinsi Köpek

Israrla ve Durmadan Bir Şeylere Sıkışıp Kalan Dünya Tatlısı 11 Shiba Inu Cinsi Köpek Neden bunlar hep sizin başınıza geliyor sevgili Shiba İnu'lar :( :D:D

Pet Sigorta

SAHİPLENDİRME

Bu sitenin tüm hakları saklıdır.Sitenin içeriği kaydedilmekte ve telif hakları kapsamında korunmaktadır. Kullanıcı, ticari olmamak, orjinalliğini bozmamak ve kaynak göstermek koşulu ile sitedeki içeriği kopyalamakta, dağıtmakta ve yayınlamakta özgürdür. Kullanıcı, siteden kopyaladığı içeriği bir internet sayfasında yayınlayabilmesi için, içeriği yayınladığı sayfadan siteye bağlantı vermek zorundadır.İçerik nedeni ile hakları ihlal edildiğini düşünen her gerçek ve tüzel kişi, iletişim sayfasından site yöneticisi ile irtibata geçerek kendisi ile ilgili içeriğin yayından kaldırılmasını istemelidir. © Copyright 2013 Vets & Pets Veteriner Kliniği
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi