Hayvanlardan insana geçen zoonoz hastalıklar ? - Vets and Pets Veteriner
Vets and Pets Veteriner
ANASAYFA FORUM İÇERİK ARA GALERİ VİDEOLAR KÖPEKLER KEDİLER KUŞLAR BALIK İLETİŞİM

KATEGORİLER

Hayvanlardan insana geçen zoonoz hastalıklar ?

Hayvanlardan insana geçen zoonoz hastalıklar ?

Tarih 18 Eylül 2014, 17:33 Editör

Hayvanlardan insanlara geçen yaklaşık 200 civarında hastalık bulunur, bunların birçoğu ölümle sonuçlanan olumsuz tablolar oluşturmaktadır.

Ev ve süs hayvanlarında görülebilen başlıca zoonoz hastalıklar şunlardır;

Kuduz

Hastalığın etkeni, bir virüs olup organizmada sinir sistemine yerleşir. Kuduz virusu oldukça dayanıklıdır, 80 derecede 2 dakikada harap olur, toprakta 2-3 ay, salyada 1 gün kalır. Tentürdiyot ve oksijenli su, virusu birkaç dakikada tahrip

eder, öldürür.

İnsan, memeli hayvan ve kuşlarda sinir sistemi bozukluğu ile karakterize felçler yapan bulaşıcı bir hastalıktır. En çok köpeklerde (%90 oranında), daha sonra kedi, kurt, çakal, tilki gibi et yiyen vahşi hayvanlarda görülür (%5). Bu gibi hayvanların at, sığır, manda, koyun, kanatlı gibi hayvanlarla insanların ısırılması

sonucu bulaşır.

Bulaşma ve Belirtileri

Bulaşma genelde hayvanların ısırması sonucu salya ile olur. Kuduzun kuluçka süresi ışınlan yere, virüsün gücüne ve yaşa göre değişik olup, ortalama 2-8 haftadır. Köpekte kuduz belirtilerinde 3 dönem vardır;

sakin, saldırgan ve paralitik (felç) dönemi vardır.

Sakin Dönem : Davranış bozukluğu görülür. Alışık olmadığı gıdaları yeme isteğinde bulunurlar. Su içme isteği artar. Salya fazla dikkat çekmez.

Saldırgan Dönem: Loş yerlere saklanırlar. Vücut ısısı artar, bilinç kaybolur, saldırganlık artar, ağzından bol salya akar.

Paralitik (Felç) Dönem: Çene ve yüz felci görülür. Ağzından köpüklü salya gelir, bacaklarda felç görülür, alt çene düşer. Felçten sonra, bir iki gün içinde ölüm görülür.

Korunma

Kuduz şüphesi olan hayvanlar 10 gün karantina altına alınır. Bu süre içerisinde ölen hayvanlar analiz için laboratuara gönderilir. 3285 sayılı Hayvan Sağlık Zabıtası Kanununa göre kuduz çıkan bölgelerde gerekli karantina tedbirleri uygulanır.
Kuduz şüpheli hayvanlar tarafından ışınlan insan ve hayvanlara kuduz serum ve aşısı uygulanır. Tüm köpek ve kedilerin, kuduzun önlenmesi için her yıl aşılanması gerekir. İlk aşılama köpeklerde 3 aylık, kedilerde 6 aylıkken yapılır.

Leptospirosis
 
Hastalığın etkeni; Leptospira adı verilen kan parazitidir.
Hastalık etkenleri deri yoluyla geçerek kan dolaşımına geçerler, kan yoluyla böbreklere, karaciğere ve diğer organlara yayılırlar. Dokuların ölmesine neden olur. Enfekte hayvanlar idrarlarıyla etkeni çevreye bulaştırırlar. Hasta ve portör (taşıyıcı) hayvanların, özellikle sıçanların sidik, dışkı, et, kan ve akıntıları ile sindirim yolundan ve derideki yaralardan bulaşır.
Belirtileri : Leptospirosis hastalığı, genel olarak yüksek ateş, sanlık, anemi ve kan işeme gibi belirtilerle kendini gösterir. Hastalık, köpeklerde sindirim sistemi iltihabı, üremi, sarılık ve böbrek iltihabı ile seyreder.
Salmonellosis (Paratifo)
 
Hastalığın Etkeni; Salmonella bakteri türüdür.
Belirtileri: Yüksek ateş, iştahsızlık, kusma ve iştahsızlıktır. Dışkı, sulu, kanlı ve mukusludur. Genç hayvanlar hastalığa çok duyarlıdır. Mide bağırsak iltihabı, septisemi ve yüksek ateşle seyreder.
 
Brucellosis
 
Hastalığın etkeni; Brucella basilidir.
Belirtileri: Ergin erkek ve dişilerde kısırlık, dişilerde yavru atma, ölü veya zayıf yavru doğurma erkeklerde testislerde küçülme bulgularıdır.
 
Campylobacteriosis
 
Hastalığın etkeni; Campylobacter basilidir.
Belirtileri: Yavru köpeklerde iştahsızlık, bitkinlik, ishal, ateş, kusma görülür. İshal; sulu, kanlı ve mukusludur.
 
Veba
 
Hastalığın etkeni; Yersinia pestis basilidir.
Belirtileri: Kedilerde daha sık rastlanır. Yüksek ateş, dermansızlık, çene altında ve boyunda apseler oluşur. Kasık lenf bezleri yangılıdır. Hastalık başladıktan 3-4 gün içerisinde kediler ölür.
 
Tularemi
 
Hastalığın etkeni; Francisella tularensis basilidir. Hastalığın en Önemli taşıyıcısı, kemiriciler ve tavşanlardır.
Belirtileri: Akciğer iltihabı, deride yaralar, lenf bezlerinde büyüme, arka ayaklarda felç görülür.
Lyme (Borreliosis)
 
Hastalığın etkeni; Borrelia Burgdorfi spiroketidir. Kenelerle bulaşır.
Belirtileri: Eklemler şiş ve ağrılıdır. Ani topallık görülür.
 
Sporotricozis
 
Hastalığın etkeni; Sporothrix schenckii isimli mantardır.
Belirtileri: Üç çeşit klinik seyri görülür.
Deri altı dokusu ve lenf sistemi formu: Lenf damarları kalınlaşmış ve sertleşmiştir. Lenf yumruları iltihaplanmıştır.
• Deri formu: Deride kıl dökülmesi, yara ve kabuklar görülür. Kaşıntı ve ağrı yoktur.
• İleri Form: Yalnız kedilerde görülür. Lenf ve kan yoluyla yayılır. Derideki belirtilerden başka, göz bozukluğu, sinir sistemi bozukluğu ve kemiklerde bozukluk görülür.
 
Dermatophytosis (Trichopytie)
 
Hastalığın etkeni; Microsporm mantarlarıdır.
Belirtileri: Kıl dökülmesi, derinin soyulması ve kabuklaşması, kızarıklık, sıyrıklar ve kaşıntı görülür.
 
Toxoplasmosis
 
Hastalığın etkeni; Toxoplasma gondi protozoonudur. Sıcakkanlı hayvanlarda görülür. Kediler hastalığın son konakçısıdır.
Belirtileri: Kedilerde; ateş, solunum güçlüğü, öksürük, lenf bezlerinin büyümesi, kusma, ishal, kramp, denge bozukluğu, dönme, saldırma hareketli ve felçler görülür.
Köpeklerde; ateş, iştahsızlık, göz ve burun akıntısı, solunum güçlüğü, sinirsel belirtiler ve felçler görülür.
 
Echinococcosis (Kisthidatik)
 
Hastalığın etkeni; Echinococcus Granulosus isimli tenyanın larvasıdır.
Hastalık etkeni, tenyalı köpeklerin dışkısıyla, ot, yem ve sulara bulaşır. Bulaşık kaynakların insanlar tarafından ağızdan alınmasıyla insanlara bulaşır.
Belirtileri: Hastalık etkeni canlı hayvanda az sayıda ise belirti görülmez. Çok sayıda olunca; iştahsızlık, düşkünlük, sarılık, yemek borusu tıkanması, nabız ve solumum düzensizliği, karında su toplanması, tüy dökülmesi, kramp ve felçler görülür.

Bu haber 1066 defa okunmuştur.

facebook yorum
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Haber & Duyuru

Yavru Köpeğimin Dişleri Dökülüyor

Yavru Köpeğimin Dişleri Dökülüyor Yavru Köpeğimin Dişleri Dökülüyor.Ne yapmalıyım? Yavru köpeklerde ki süt dişleri 5.5-6. aya kadar dökülerek yerine...

Kedi ve Köpeklerde Mevsime Bağlı Tüy Dökülmesi

Kedi ve Köpeklerde Mevsime Bağlı Tüy Dökülmesi Kedi ve Köpeklerde Mevsime Bağlı Tüy Dökülmesi Kedi ve köpek sahiplerinin evcil hayvanları ile ilgili en yayg...

Pet Sigorta

SAHİPLENDİRME

Bu sitenin tüm hakları saklıdır.Sitenin içeriği kaydedilmekte ve telif hakları kapsamında korunmaktadır. Kullanıcı, ticari olmamak, orjinalliğini bozmamak ve kaynak göstermek koşulu ile sitedeki içeriği kopyalamakta, dağıtmakta ve yayınlamakta özgürdür. Kullanıcı, siteden kopyaladığı içeriği bir internet sayfasında yayınlayabilmesi için, içeriği yayınladığı sayfadan siteye bağlantı vermek zorundadır.İçerik nedeni ile hakları ihlal edildiğini düşünen her gerçek ve tüzel kişi, iletişim sayfasından site yöneticisi ile irtibata geçerek kendisi ile ilgili içeriğin yayından kaldırılmasını istemelidir. © Copyright 2013 Vets & Pets Veteriner Kliniği
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi