Yetişkin Köpekler Nasıl Beslenmelidir - Vets and Pets Veteriner
Vets and Pets Veteriner
ANASAYFA FORUM İÇERİK ARA GALERİ VİDEOLAR KÖPEKLER KEDİLER KUŞLAR BALIK İLETİŞİM

KATEGORİLER

Yetişkin Köpekler Nasıl Beslenmelidir

Yetişkin Köpekler Nasıl Beslenmelidir

Tarih 15 Ağustos 2014, 18:25 Editör

Beslenmede asıl olan beslenmedeki yaşam payı ve daha sonra da gelişim payının belirlenmesidir.

Köpekler de tüm canlılar gibi hayatlarını devam ettirecek bir miktar yiyeceğe ve enerjiye zorunlu olarak ihtiyaç duyarlar.

Bu enerji; gıdalardaki protein, karbonhidrat ve yağların belirli oranlarda vücutta girdiği kimyasal tepkimeler sonucu açığa çıkar. Yiyeceklerin içindeki protein kaynağı önemlidir. Hayvansal protein, tercih edilenidir, çünkü besin değeri fazladır.

Bitkisel protein kaynaklan kullanılarak hazırlanan gıdalarla uzun süre beslenen köpeklerde ishal gibi sindirim sistemi problemleri yaşanabilir.

Beslenmede öncelikle köpeğin yaşam payını sağlamak esas alınmalıdır. Daha sonra da köpeğin ırk, boyut, cinsiyet, vb. özellikleri dikkate alınarak gelişim payı belirlenmelidir. .

Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da köpeğin aktivitesi olmalıdır. Ev içinde yaşayan bir köpekle bahçede yaşayan veya avcılık yapan bir köpeğin enerji gereksinimi farklı olacağından, günlük alması gereken miktar da farklılık

gösterecektir.

Çevre koşullan da verilecek mamanın miktar ve niteliğinde önem taşımaktadır. Soğuk bir ortamda yaşayan köpeğin günlük enerji ihtiyacı fazla olacağından karbonhidrat ve yağ oranının daha fazla olması gerekir.

Küçük boy ırklarda (1-10 kg arası ) beslenme

Küçük ırk köpekler, yetişkin canlı ağırlığına 8-12 ayda erişirler. Orta ve büyük boy ırklara oranla daha aktiftirler ve fazla enerji harcarlar.

Orta boy ırklarda (10-25 kg arası ) besleme

Orta boy ırk köpekler, yavru ağırlıklarının yaklaşık olarak 50-60 katı bir yetişkin ağırlığına ulaşırlar. Gelişimleri yaklaşık 18 aylık oluncaya kadar devam eder. Gelişim döneminde uygun ve dengeli bir beslenme ile erişkin ağırlığı kazandırılmalı ve aşırı kilo artışı önlenmelidir.

Büyük boy ırklarda ( 25 kg üzeri ) beslenme

Büyük ırk köpeklerde gelişim süreci, küçük ve orta boy ırk köpeklere göre daha uzun sürer. Bu süre yaklaşık olarak 18-24 aylık oluncaya kadar devam eder ve erişkin ağırlığını kazanır. Bu nedenle kilo almasını engellemeli ve gereğinde hızlı büyümesi kontrol altında tutulmalıdır.

Beslenmede dikkat edilmesi gereken hususlar

• Yetişkin bir köpeğin gıdasında yüksek oranda protein, karbonhidrat ve yağ bulunmasına dikkat edilmelidir.

• Günde bir öğün beslenmelidir. (Öğün sayısı, miktar aynı kalmak koşulu ile en fazla ikiye çıkarılabilir)

• Temiz su sürekli bulundurulmalıdır.

• Aktivitelerden hemen önce ve sonra yemek verilmemelidir.

• Özel faaliyetleri olan bir köpekse (koşucu, polis köpeği, av köpeği vb.) uygun diyetler hazırlanmalı ve gerekli takviyeler yapılmalıdır.

• Kalsiyum ve fosfor oranının dengeli olmasına dikkat edilmelidir. Aşırı ve oransız kalsiyumun kireçlenmelere neden olabileceği unutulmamalıdır.

• Irkına özgün erişkin ağırlığının korunmasına dikkat etmeli, aşırı kilo alması veya aşırı zayıflaması önlenmelidir.

• Sindirilebilirliği yüksek gıdalar tercih edilmelidir.

Bu haber 505 defa okunmuştur.

facebook yorum
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KÖPEKLER HAKKINDA

KÖPEKLERDE DİŞ TEMİZLİĞİ

KÖPEKLERDE DİŞ TEMİZLİĞİ KÖPEKLERDE DİŞ TEMİZLİĞİ

Israrla ve Durmadan Bir Şeylere Sıkışıp Kalan Dünya Tatlısı 11 Shiba Inu Cinsi Köpek

Israrla ve Durmadan Bir Şeylere Sıkışıp Kalan Dünya Tatlısı 11 Shiba Inu Cinsi Köpek Neden bunlar hep sizin başınıza geliyor sevgili Shiba İnu'lar :( :D:D

Pet Sigorta

SAHİPLENDİRME

Bu sitenin tüm hakları saklıdır.Sitenin içeriği kaydedilmekte ve telif hakları kapsamında korunmaktadır. Kullanıcı, ticari olmamak, orjinalliğini bozmamak ve kaynak göstermek koşulu ile sitedeki içeriği kopyalamakta, dağıtmakta ve yayınlamakta özgürdür. Kullanıcı, siteden kopyaladığı içeriği bir internet sayfasında yayınlayabilmesi için, içeriği yayınladığı sayfadan siteye bağlantı vermek zorundadır.İçerik nedeni ile hakları ihlal edildiğini düşünen her gerçek ve tüzel kişi, iletişim sayfasından site yöneticisi ile irtibata geçerek kendisi ile ilgili içeriğin yayından kaldırılmasını istemelidir. © Copyright 2013 Vets & Pets Veteriner Kliniği
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi