Yavru köpek bakımı hakkında bilmeniz gerekenler - Vets and Pets Veteriner
Vets and Pets Veteriner
ANASAYFA FORUM İÇERİK ARA GALERİ VİDEOLAR KÖPEKLER KEDİLER KUŞLAR BALIK İLETİŞİM

KATEGORİLER

Yavru köpek bakımı hakkında bilmeniz gerekenler

Yavru köpek bakımı hakkında bilmeniz gerekenler

Tarih 20 Haziran 2014, 13:47 Editör

Yavru köpek bakımı hakkında bilmeniz gereken bilgiler.

YAVRU KÖPEĞİNİZİ EVE GETİRMEDEN ÖNCE VETERİNER HEKİMİ SEÇİMİ

Yavru köpeğiniz eve gelmeden önce veya geldikten sonra, aşılarının ve ilk kontrolünün yapılması için mümkün olan en kısa sürede bir veteriner hekimi seçmeniz büyük önem taşımaktadır. Bildiğiniz bir veteriner hekimi yoksa, size bu yavru köpeği satan ya da veren kişiden, komşunuzdan veya bir hayvan hakları derneğinden güvenilir bir veteriner hekimi tavsiyesi isteyebilirsiniz. Veteriner hekimi seçerken nelere dikkat etmelisiniz:


Acil durumlar olabileceğini düşünerek, evinize yakın bir veteriner hekimi seçin.
Veteriner hekimi ile görüşün ve temizlik için neler yapıldığını kontrol edin.
Hafta sonunda ya da akşamları olabilecek acil durumlar için, en yakın evcil hayvan kliniğinin yerini belirleyin. Yeri gidip görün. Böylece acil bir durum için ihtiyacınız olmadan önce nerede bulunduğunu öğrenmiş olursunuz.

Veteriner hekimi ve kliniğin adres ve telefon numaralarını elinizin altında bulun durun.


NELERE İHTİYACINIZ OLACAK?

Minik yavru köpeğiniz evinize geldiğinde, onun için elinizin altında bulunması gereken birkaç şey vardır.
 
 

 
KULÜBE

Yavru köpeğiniz için almanız gereken en önemli şeylerden biri, kendi evi olarak benimseyeceği bir kulübedir. Yavru köpeğinizi kulübede uyumaya ve kalmaya alıştırarak kendini rahat ve güvende hissetmesini sağlayabilirsiniz. Kulübe, eğitim için de önemli bir araçtır ve köpeğiniz için kendine ait hissedeceği küçük bir sığınak sağlar.

Kulübe seçerken nelere dikkat etmelisiniz?
 
■ Telden veya plastikten yapılmış kulübeleri tercih edebilirsiniz ama asıl önemli olan kulübe içinde köpeğinizin ayakta durmasına ve dönebilmesine yetecek kadar yer olduğundan emin olmanızdır.
■ Kulübe köpeğin bir ucunda tuvaletini yapabileceği, diğer ucunda ise uyuyabileceği kadar büyük de olmamalıdır.
■ Köpeğiniz büyük bir ırk ise, o zaman ya ebadı köpeğin büyüklüğüne göre ayarlanabilen bir kulübe ya da hayatı boyunca kullanabileceği 2 veya 3 farklı ebatta kulübe alabilirsiniz.
■ Kulübenin uygun bir havalandırması olmalıdır. Fakat deliklerin, köpeğin kafasını ya da patilerini sıkıştıramayacağı kadar küçük olmasına dikkat edilmelidir.
Kapı, güvenli bir şekilde kilitlenmelidir.
Köpeği sıcak tutmaya yardımcı olması için, kulübenin içine battaniye veya yastık koyabilirsiniz. Köpeğinizin evde eğitilmemiş ya da çiğneme eğilimi olması halinde tedbirli davranmanız gerekir (Kullanılan malzeme güvenli ve temizlenmesi kolay olmalıdır).
Yavru köpeğinizi eve getirdiğinizde kulübeyi hazırlamış olun.
Kulübeyi temizlemesi kolay ve ayak altında olmayan bir yere koyun. Ancak köpeği dışlamayın. Kulübeyi, yavru köpeğinizin bir yandan evde olup biteni izleyebileceği, bir yandan da kendini, kendine özel olan yerinde, güvende hissedebileceği bir tarafa koyun.
 
YAVRU KÖPEĞİNİZİ KULÜBESİ İLE TANIŞTIRMAK
 
Köpeğinizi eve getirdikten mümkün olduğunca kısa bir süre sonra kulübesi ile tanıştırın. Bir ölçü yavru köpek maması koyun. Ardından yavru köpeğe "Kulübe", "Yatak", "Ev" ve benzeri deyimlerle komut vererek kulübenin içine nazikçe yönlendirin. Tutarlı olması açısından her zaman aynı komutu vermeyi unutmayın. Yavru köpeğiniz kulübesine girdiği anda kapısını kapatın onu sakin bir şekilde sözlü olarak ödüllendirin.
 Yavru köpeğinizin kulübeye alışması için bu rutini giderek daha uzun sürelerde uygulayın. Köpeğiniz ilk andan itibaren kulübesinde uyutmalıdır. Kulübeyi hiçbir zaman ceza vermek için kullanmayın. Onun, kulübesine girme zamanını kendinin beklemesini sağlayın. Kulübesinde olduğu zaman ona çiğneyebileceği güvenli bir oyuncak verebilirsiniz. Fakat kulübesinin içinde mama ya da su vermemelisiniz. Yavru köpeğiniz, kulübe içinde mama ve su olmasından memnun olacaktır, ancak bu durum kulübesinin kirlenmesine sebep olacaktır. Köpeğinizin rahatı için kulübesinde bulunduğu esnada tasmasını çıkarmanız tavsiye edilir.
 
TASMA VE KAYIŞ
 
   Köpeğinizi vakit kaybetmeden tasma takma fikrine alıştırmanız gerekmektedir.
Ayrıca kayış ile dolaşması onun güvenliği için en iyi olandır.
■ Yavru köpeğinizin ilk tasma ve kayışı, hafif naylon veya deriden yapılmış olmalıdır.
■ Tasmanın büyüklüğünü belirlemek için, boynunu ölçtükten sonra saptadığınız uzunluğa 5 cm eklemelisiniz.
■ Yavru köpeğinizin tasmasına sığdığından emin olmak için tasmayı sık sık kontrol edin.
■ Yavru köpeğiniz yaşlandıkça, örgülü pamuk ya da tokalı, güvenli deri bir kayışa ihtiyacınız olacaktır.
Eğitim ve gezi konusunda kullanmak için ideal olan, 2 metre uzunluğundaki kayıştır.
 
KÜNYE YA DA ÇİP
 
   Köpeğinizin evin dışında dolaşması ve güvenli bir şekilde dönmesi için, bir künye ya da mikroçip gereklidir. Köpeğinizi, tasmasında sürekli künye bulundurarak güvenlik altına alabilirsiniz. Künyenin yavru köpeğinizin adını, sizin adınızı, adres ve telefonunuzu (alan kodunu da içerecek şekilde) içerdiğinden emin olun. Veteriner hekiminize ya da bir evcil hayvan bakım uzmanına danışarak, köpeğinizin tanınması için, derisinin altına elektronik bir mikroçip yerleştirme yöntemini de kullanabilirsiniz.
 
MAMA VE SU KABI
 
Hem temizlenmesi kolay hem de devrilemeyecek kadar ağır olan mama kaplarını tercih edin. Bu size şaşırtıcı gelebilir ancak bazı köpeklerin plastiğe karşı alerjisi vardır. Dolayısıyla, güvenlik için ikili paslanmaz çelik kaplar tavsiye edilir. Yavru köpeğinizin mama kabını her gün yıkamayı unutmayınız.
 
TÜYLERİNİ TARAMAK İÇİN İHTİYACINIZ OLANLAR
 
Başlangıçta yavru köpeğinize haftalık tüy bakımı uygulayın. İhtiyaç duyacağınız tarama aletleri, yavru köpeğinizin tüylerine göre seçilir. Kısa tüylü bir köpeği doğal kıl fırçasıyla, plastik tarakla ya da ele geçirilerek kullanılan tarak yardımıyla tarayın. Özellikle uzun tüylü ırklar için sağlam, büyük dişli ve muhtemelen dolaşmış olan tüyleri ayırmayı başarabilecek taraklar gerekir. Her iki ırk için de ayrıca birer tane pire tarağı edinilmelidir.
 
 OYUNCAKLAR
 
Güvenli oyuncaklar yavru köpeğiniz için önemlidir. Oyuncaklar olmasaydı, önlerine çıkan her şey çiğnenecek potansiyel bir oyuncak haline gelebilirdi. Bunun yanında, bu oyuncaklar aynı zamanda alıştırma yapmaya yardımcı olur. Ayrıca yavru köpeğinizin çiğneme ihtiyacını gidermesi için güvenli bir yoldur. Oyuncakları seçerken, özellikle yavru köpekler için uygun olmasına, parçalanmayacak, yırtılmayacak ve yutulmayacak cinsten olmalarına dikkat edin.

Tavsiye edilmeyen oyuncaklar
 
Köpeğiniz oyuncağı tamamıyla ağzına sokabiliyorsa; bu, oyuncağın çok küçük ve tehlikeli olduğu anlamına gelmektedir.
İpli oyuncaklar saldırgan davranışa sebep olabildiği için tavsiye edilmemektedir.
■ Sünger oyuncaklar ya da vidalı nesneler, düdük ya da yırtılabilen, yutulabilen diğer ek parçalar tavsiye edilmemektedir.
■ Kırılabilen sert ve sivri uçlu ya da parçalı oyuncaklardan kaçının.
Oyuncak OLMAYAN oyuncaklar
 
Ayakkabılar, giysiler ve çoraplar oyuncak değildir. Yavru köpeğiniz, çiğnemesine izin verdiğiniz ayakkabılar ile çiğnemesi yasak olan ayakkabılar arasında ayrım yapamayacaktır.
Yumaklar, iplikler, makaralar, lastik bantlar ve alüminyum folyodan yapılan toplar, selofan, şişe mantarı ya da bükülmüş teller oyuncak değildir. Ayrıca bu gibi nesneleri oyun aracı yapması halinde yavru köpeğiniz zarar görebilir.
Çocuk oyuncakları, yumuşak plastik, kürk, yün, sünger ya da poliüretandan yapılmaktadır. Yavru köpeğinizin bunlardan herhangi birini yutması halinde sindirim sisteminde problemler çıkabilir.
Plastik torbalarla köpeğinizin oyun oynaması tehlikelidir. Oyun esnasında köpek, torbanın içine sıkışabilir ve nefes almakta güçlük çekebilir. Başka bir tehlikeli olasılık ise plastik parçalarını çiğneyip yutmasıdır.

Güvenli oyuncaklar
 
Büyük deriler, naylon çiğneme oyuncakları, sert plastik toplar genellikle eğlenceli ve güvenlidir.
İçine mama koyabileceğiniz ve yavru köpeğinizin bulup çıkarabileceği küpler ya da toplar, yavru köpeğinizin 'doğal' araştırma davranışını da teşvik edecektir.
 
MERAKLI GÖZLER EVİNİZİ KEŞFEDİYOR

Yavru köpekler, bebeklere benzer. Tıpkı onlar gibi canlı ve meraklıdırlar. Üstelik diş de çıkarırlar. Bu nedenle onların evini hazırlarken, tıpkı bir bebek için yapacağınız gibi hazırlık yapmanız gerekir. Yavru köpeklerin küçük olduğunu ve minik patileriyle evi keşfedecekleri için yere sizden daha yakın olacaklarını; dolayısıyla gözünüzden kaçan bir şeyden zarar görebileceklerini unutmayın.
Köpeğinizi içeride güvenli bir alana koyun. Camları ve kapıları güvenli bir şekilde kapalı tutun. Kapatmak istemiyorsanız sinekliğe benzer bir koruma
koyabilirsiniz.
Yavru köpekler etrafta dolaşacak ve yaramazlık yapacaklardır. Bu nedenle onları içeride ya da dışarıda başıboş bırakmayın.
Yavru köpeğinizi balkondan, kapı sundurmalarından ve yüksek tezgâhlardan uzak tutun.
Deterjan, çamaşır suyu, boya ve boya inceltici, gübre, dezenfektanlar, naftalin topu, böcek ve kemirgen zehirleri ve antifriz gibi temizlik maddelerini yavru köpeğinizin erişemeyeceği güvenli bir yerde, tercihen yüksek muhafazalı rafların bulunduğu kapalı dolaplarda saklayın.
Zehirli ev bitkilerini kaldırmanız ya da yavru köpeğinizin erişemeyeceği bir yere koymanız gerekmektedir. Bunların arasında sayabileceğimiz bazı zehirli bitkiler şunlardır: şövalye çiçeği, açelya, şebboy, melek kanadı, orman asması, nergis, defne, difenbahya, zehirli sarmaşık, yüksükotu, çobanpüskülü, meneviş, zakkum, filkulağı, Atatürk çiçeği olarak bilinen poinsettia, patates bitkisi, tütün, lale, salkımsöğüt ve porsuk ağacıdır.
Klozetin kapağını kapalı tutun. Yavrunun suyla oynama ya da suyu içme tehlikesi vardır. Ayrıca klozet kapağından yaralanabilecekleri gibi, temizleyici maddeleri de yutabilirler.
Köpeğinizi bulunduğu alandaki elektrik kablolarını prizden çekin, kaldırın ya da kaplayın. Böylece yavru köpeğinizin kabloları çiğneyerek kendine zarar vermesini önleyebilirsiniz.
Yavru köpeğinizin yatağına elektrikli battaniye veya küçük yastık koymayın.
Tüm ilaçları, yavru köpeğinizin erişebileceği yerlerden uzak tutun ve hiçbir zaman veteriner hekimi onayı olmadan yavru köpeğinize ilaç vermeyin.
Yavru köpeğinizin yanlışlıkla tehlikeli bir yerde kilitli kalmadığından emin olmak için, kapıları kapatmadan ve evden ayrılmadan önce "yavru köpeğinizin kontrolünü" yapmayı bir alışkanlık haline getirin.
Dikiş gereçlerini ve küçük donanımları, yavru köpeğinizin erişebileceği yerlerden uzak tutun. Düğme, boncuk, iğne, toplu iğne, çivi, zımba teli, vida vb. şeyler yavru köpeğinizin ağzını, yutuldukları takdirde ise iç organlarını zedeleyebilir.
Yavru köpeğinizin boynuna kurdele takmayın, şirin görünmesine rağmen kurdele bir yere takılabilir ve bu şekilde köpeğin nefessiz kalmasına neden olabilir ya da çiğnenip yutulması halinde ciddi problemlere yol açabilir.
 

YAVRU KOPEĞİ EVE GETİRME

Yavru köpeğinizi sütten kesilir kesilmez doğduğu yere çok fazla alışmadan almanız en doğrusudur.
Yavru köpek 7 haftalıkken onu evinize getirmeniz en ideal çözümdür. 7 haftalıkken köpek kuru mama yiyecek kadar büyük hem de sizinle dostluk kuracak kadar küçüktür.
 
KÖPEĞİ NE ZAMAN ALMALI ?
 
Yavru köpeği hafta sonu eve getirmek en ideal çözümdür. Bu şekilde iki tam gün boyunca ailenizle yada kendi başınıza onu eğitmeye başlamak ve veteriner hekime götürmek için zamanınız olur. Ayrıca bu durum yavru köpeğinizin ev arkadaşlarını tanımasına imkan verir. En iyisi onu heyecan ve gürültü ile bunaltmamaktır. Bunun yanı sıra dışarıda onu kendi haline bırakmamalısınız. Zira kaçıp gitme , başka bir hayvan yada taşıt tarafından zarar görme olasılığı vardır.
 
YAVRU KÖPEĞİNİZİ TANIŞTIRMAK
 
YENİ EVİNE.., Onu eve getirir getirmez yeni yerini, oyuncaklarını, mama ve su kabını gösterin. Bu şekilde köpeğiniz, evinizin hangi özel köşesinin kendine ait olduğunu öğrenecektir. Dinlenirken veya uyurken rahatsız edilmeme hakkı olduğunu unutmayın.
Yavru köpeğiniz bir iki gece eski yerini özleyebilir. O yüzden uyku ya da yemek vakitlerinde ağlayıp sızlarsa şaşırmayın ve üzülmeyin. Unutmayın ki annesinden ve kardeşlerinden daha yeni ayrıldı.
 
YENİ AİLESİNE... Tüm aile fertlerine yavru köpeği nasıl kavramaları ve tutmaları gerektiğini gösteriniz. Her zaman bir elinizle poposundan diğer elinizle göğsünden tutun. Hiçbir zaman ön patilerinden ya da ense kökünden tutarak kaldırmayın.
Yavru köpeğinizle sert bir şekilde oynamaktan ve onu sert bir şekilde tutmaktan kaçının. Kendi kendine size yaklaşmasına izin verin. Kendini evinde hissetmesi ve oyun oynamak istemesi günler alabilir. Yavru köpeğinizi çok sıkıştırmayın. Onunla oynayın ancak ona uyuması için gereken zamanı da verin.
Unutmayın ki yavru köpek sizden talimat, rahatlık ve koruma bekler. Onun için her şey yenidir. Bu yüzden ilk başlarda oyunbaz ve canlı olmayabilir ama sabırlı olun. Onunla konuşun. İnsanların kelimelerini bilmezler ama kısa zamanda sizin sesinize ve komutlarınıza karşılık vermeyi öğreneceklerdir. Sık sık onunla konuşun ve ona her zaman için nazik davranın.
 
KÜÇÜK ÇOCUKLARA... Çocukların çoğu yavru köpeklere bayılır. Yavru köpekler de çocuklara. Ancak çocuklara yavru köpeklerin hassas, ilgi ve sevgiye ihtiyacı olan canlı varlıklar olduklarını öğretmeliyiz. En ufak bir çocuk bile yavru bir köpeğin yanında dev gibi kaldığı halde, en uysal köpeklerin dahi sivri dişleri olup korktuklarında kendilerini korumak amacıyla ısırabildiklerini çocuklara hatırlatın.
Yavru köpeği çocuklara adım adım tanıtın, hatta yavrunun kendini daha güvende hissetmesi için yetişkinler de çocuklarla beraber yavru köpekle yerde oynamalarını sağlayın. Çocuklara yavru köpeği doğru olarak nasıl kaldırıp tutacaklarını öğretin ve onlara köpeğin kuyruğunu ya da kulağını çekmemelerini, onu sıkıştırmamalarını ve ona vurmamalarını, ona karşı hızlı bir şekilde tehdit edici ses ya da hareketlerde bulunmamalarını hatırlatın. Yavru köpeklerle oynarken, küçük çocukların yanında daima bir yetişkin bulunmalıdır.
 
DAHA BÜYÜK ÇOCUKLARA... Daha büyük çocuklara, yeni yavru köpeğin bakımı ve terbiyesi çerçevesinde bazı görevler verilebilir. Ancak anne ve baba bu sorumlulukların yerine getirilip getirilmediğini de kontrol etmelidir.

BEBEĞE... Yeni bir yavru köpeği evinizdeki bir bebekle tanıştırmak, önlem alınmasını gerektiren, kritik bir durumdur. Bebeğinizi eve getirmeden önce eve, köpeğin araştırması için, bebeğin kokusunun sindiği bir parça giysi veya battaniye getirin. Bebek, ailenin diğer üyelerinden daha değişik kokar. Köpeğin gözünde ne görüntüsü, ne hareketleri ne de sesi büyüklere benzer. İlk karşılaşmada yavru köpek ve bebek birbirlerinden dört-beş metre uzaklıkta tutulmalıdır ve her yeni karşılaşmada, 10 cm daha yaklaşmalıdırlar.
Durumu gözlemleyerek, yavru köpeğin bebeği ne zaman direkt olarak koklamasına izin vermeniz gerektiğini, dikkatle tespit etmeniz gerekmektedir. Bazen birbirlerine birkaç günde, bazense bir hafta sonra alışabilmektedirler. Yavru köpeği ve bebeği bir arada yalnız başlarına bırakmayın. Çoğu köpek bebeklere çabuk alışır. Ancak bazı köpekler alışmakta güçlük çeker.
 
DİĞER HAYVANLARA... Yavru köpeği evde yaşayan diğer hayvanlarla tanıştırırken oldukça dikkatli olmanız gerekir. Yetişkin bir köpekle yavruyu tanıştırırken, her ikisinin de tasmalı olmasına özen gösterin. Gerçekten arkadaş olduklarına ikna olmadan onları kesinlikle yalnız bırakmayın. Eğer yavru köpeğinizi bir kedi ile tanıştırıyorsanız, kapıda telle ya da ağ yoluyla oluşturacağınız minik bir giriş kapısı hazırlayın. Bu, hayvanların tanışmasına fırsat verecektir. Ayrıca, kedi, yavru köpekten kaçmak istediğinde evde sığınak bulmak için buradan kaçabilecektir.
Diğer evcil hayvanınızın kedi ya da köpek olması fark etmez. Kıskançlığı önlemek için ona her zamankinden fazla sevgi ve şefkat göstermeyi unutmayın. Bunun dışında, yetişkin olan diğer hayvanınızın, yavru köpeği kabullenmesi için zorlamada bulunmayın. Birbirlerine kendi istedikleri şekilde alışmalıdırlar.
 
MİSAFİRLERE... Yavru köpeğinizi misafirlerinize tanıtmak, onun sosyalleşmesi için önemlidir. Bu, onun yabancılardan korkmasını azaltır ve onu daha arkadaş canlısı yetişkin bir köpek yapar.
Yavru köpeğinizi misafirinize tanıtırken, tasmasını ve kayışını kullanın. Böylece onun zıplamasını engellersiniz. Ona "Otur" komutunu verin ve pozisyonunu almasına yardım edin. Misafirleriniz onunla selâmlaşırken oturmaya devam etmesini sağlayın. Bu, onun bir selamlamayı nasıl sakince karşılaması ve kabul etmesi gerektiğini öğrenmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca, diğer yetişkin ve misafirlerden de ona nazik davranmaları ve konuşmaları yanında, onu doğru bir şekilde tutarak haklarına saygı göstermelerini isteyin.

 YAVRU KÖPEĞE İSİM VERME

Yavru köpeğe isim vermekte gecikmemelisiniz. Eğer yavru için hala bir isim belirlemediyseniz, bunu en kısa zamanda yapın. Onu ismiyle çağırmaya başlayın. Böylece ismini öğrenmesi ve çağırdığınızda yanınıza gelmesi kolaylaşır. Köpeğinizin ismiyle ilgili düşünmeniz gerekenler şunlardır:
ismini sıkça tekrar edin ve yanınıza geldiği zaman onu, doğru bir şekilde hareket ettiğini gösterebileceğiniz kelimeler söyleyerek ödüllendirin. Böylece ismini sevgi ile ilişkilendirecektir.
 
 
YAVRU KÖPEĞİNİZİN BESLENMESİ
 
Yavru köpekler özel bir beslenme yönetimine ihtiyaç duyarlar ?
Yavru köpeğinizin gelişimi için ilk 1 yıl çok önemlidir onların dişlerinin ve kemiklerinin güçlenmesi , vücut işlevlerinin düzgün gelişmesi ve parlak gözleri ile sağlıklı ve ışıltılı tüylere sahip olması için üstün bir beslenmeye ihtiyaçları vardır.
 
Büyüme ve gelişmenin belirli dönemlerinde yavru bir köpek, yetişkin köpeğin alacağı bazı besin maddelerinin iki katına ve kalorinin (vücut ağırlığının her bir kg'ını için) ise 3 katına ihtiyaç duyar. Yavru köpeklerin kalori ihtiyaçları, yetişkin ihtiyaçlarına göre gitgide azalır. Birçok köpek cinsi gelişimini yaklaşık bir yıl içinde tamamlar. Ancak bazı (St. Bernard gibi) büyük veya dev cinslerin yavrulan, neredeyse iki yaşına gelene kadar büyümüş sayılmazlar.
 İdeal vücut durumunu koruması için, gereken mama alimim ayarlayarak yavru köpeğinizin kilosunu gözlemleyin. Büyük ırk köpeklerin özel besleme kurallarını, veteriner hekiminize danışın.
NEYE İHTİYAÇ DUYARLAR
Evcil Hayvan Bakım Merkezi'mizde (Pet Care Çenter) yapılan geniş çaplı araştırmalarda, yavru bir köpeğin gelişim ve büyüme döneminde, ekstra besin ve kaloriye ihtiyaç duyduğu saptanmıştır. Yavru köpeğinizin maması, büyüme ve gelişim döneminde ihtiyaç duyacakları, proteinleri oluşturan amino asit, kalsiyum, ve fosfor gibi gerekli olan besin maddelerini doğru ve dengeli miktarlarda içermelidir. Köpeğinizin büyüme sürecinde ihtiyacı olan besinleri en iyi şekilde sağlamak için, özellikle yavru köpekler için hazırlanmış mamaları kullanmanız önemlidir.
 
 
Vücut ağırlığına göre yavru köpeğinizi doğru beslemek için Yavru Köpek maması paketlerinin üzerindeki etiketi okuyun ve ölçü kabınız ile birlikte doğru miktarda verin.
 
VÜCUT KONDİSYON SİSTEMİ
 
ÇOK ZAYIF
1 Kaburga kemikleri, bel omurları, kalça kemikleri ve tüm kemik çıkıntıları uzaktan fark edilebilecek kadar belirgindir. Gövdesinde belirli bir yağ birikimi yoktur ve kas hacminde düşüş vardır.
2 Kaburga kemikleri, bel omurları, kalça kemikleri rahatlıkla görülür. Gövdesine dokunduğunuzda yağ birikimi hissetmezsiniz. Gövdenin tüm kemik yapısı belli olmaktadır. Kas hacmindeki düşüş en az düzeydedir.
3 Kaburga kemikleri rahatça elle kontrol edilebildiği gibi dokunmadan da fark edilebilir. Bel omurlarının en üst kısımları görülebilir. Kalça kemikleri göze çarpar. Bel ve karın bölgesi belirgindir.
 
İDEAL KİLO
4 Kaburga kemikleri ince bir yağ tabakasıyla çevrilmiştir ve kolayca hissedilebilir. Yukarıdan bakıldığında bel dikkat çeker. Karın bölgesi belirgindir.
5 Kaburga kemikleri ideal düzeyde yağ tabakasıyla çevrilidir. Yukarıdan bakıldığında bel, kaburga kemiklerinin arkasında gözlenir. Yandan bakıldığında karın bölgesi kıvrımlı görünmektedir.
 
KİLOLU
6 Kaburga kemikleri hafifçe çevrelendiği yağ tabakasıyla hissedilir. Yukardan bakıldığında bel, görülebilir ancak belirgin değildir. Karın bölgesi kıvrımlı olabilir.
7 Kaburga ağır yağ tabakasıyla zorlukla hissedilebilir. Bel omurunda ve kuyruk dibinin üstünde fark edilebilen yağ birikintileri bulunur. Bel ya fark edilmez ya da zor görülür. Karın kıvrımı mevcut olabilir.
8 Kaburga çok ağır yağ tabakasıyla ya hissedilemez ya da belli bir baskıyla hissedilebilir. Bel omurunda ve kuyruk dibinin üstünde fark edilebilen yağ birikintileri bulunur. Bel ve karın kıvrımı yoktur. Karında gözle görülür bir şişkinlik mevcut olabilir.
9 Göğüs, omurga ve kuyruk dibinin üstünde yoğun yağ birikintileri bulunur. Bel ve karın kıvrımı yoktur. Boyun ve kolların üstünde yağ birikintileri bulunur. Karın bölgesinde belirgin bir şişkinlik vardır.
 
YAVRU KÖPEĞİNİZİ NE SIKLIKLA BESLEMELİSİNİZ?
 
Bir yavru köpek, dört aylık olana ve yemek ihtiyaçları azalmaya başlayana dek günde üç kere beslenmelidir. Dört aydan sonra ise günde 2 kere beslenebilir. Köpeği sık sık beslemek önemlidir çünkü büyüyen bir yavru köpeğin midesi, günlük beslenme ihtiyacını karşılayacak mamayı bir öğünde yiyebileceği kadar büyük değildir. Su kabında daima taze ve temiz su bulunmalıdır.

YAVRU KÖPEĞİNİZİ NEREDE BESLEMELİSİNİZ?
 
Köpeğinizin mama ve su kabını çok gezilen ve gürültülü yerlerden uzak tutun.
Maması ve suyu, rahat ve kolay erişebileceği bir yerde olmalıdır.
Yemek yediği kabın altına plastik bir paspas ya da kâğıt koyduğunuz takdirde temizlemesi daha kolay olacaktır.
Mama ve su kabının yerini gerçekten gerekli olmadığı sürece değiştirmeyin.
 
YAVRU KÖPEĞİNİZİ NE ZAMAN BESLEMELİSİNİZ?
 
Altı ile sekiz hafta arasında yavru köpeğinizi programlı bir şekilde günde üç kere besleyebilirsiniz.
Yavru köpeğiniz yaklaşık altı aylık olduğunda, olgunluk dönemine kadar programlı bir şekilde günde iki kere beslemeye başlayın.

 
YAVRU KOPEGINIZI NE KADAR BESLEMELİSİNİZ?
 
■ Köpeğiniz 20 dakika ya da daha az bir süre içinde yiyebileceği kadar mamayı yemiş olacaktır. Bu nedenle 20 dakika sonra kabını kaldırın. Bu, ev eğitimi için büyük önem taşımaktadır.
■ ilk başlarda, köpeğinizin yiyeceğini suyla ıslatmak isteyebilirsiniz. Bu, sütten kesilmemiş ya da daha küçük ırk yavru köpekler için çiğnemeyi kolaylaştıracaktır.
Yavru köpeğiniz büyüdükçe, ya kuru mamasına karıştırdığınız suyun miktarını azaltın ya da onu aynı şekilde beslemeye devam edin.
■ Su ile ıslatarak kuru mama veriyor olsanız bile, temiz bir kapta yeteri kadar taze su bulundurun.
■ Düzenli bir beslenme programı için, köpek maması paketinde yaş seviyeleri ve cinslere göre önerilen miktarlara bakın. Köpeğinizi yalnızca doyurmak için değil aynı zamanda vücut sağlığını korumak için besleyin.

 
UYGUN BİR BESLEME İÇİN ÖNEMLİ TAVSİYE

Yavru köpeği eve getirmek onun için oldukça stresli bir durumdur ve sindirim problemlerine neden olabilir. Köpeğin mamasını, köpeği eve getirdiğinizde ya da herhangi bir zamanda değiştirmeyi düşünüyorsanız; bunu 7 ila 10 güne yayılan bir süreçte yapın. Bu şekilde, sindirim bozukluklarını önleyebilirsiniz.
İşe, kullanmaya devam ettiği mamaya yeni mamadan katmakla başlayın. Zamanla, kabındaki eski mamayı azaltırken yeni mamayı artırın. Bu, özellikle konserve mamadan kuru mamaya geçişte önemlidir.
 
KÖPEĞİNİZE VERMEMENİZ GEREKEN YİYECEKLER
 
Köpeğinize kemik VERMEYİN. Bunlar boğazına takılabilir ya da mide duvarını ve bağırsak bölgesini delebilir.
Yavru köpeğinize yemek artıklarını VERMEYİN. Bunu yapmak, yemek seçmesine neden olabileceği gibi, yemek artıkları genelde aşırı kalorili olduğu için obeziteye zemin hazırlayabilir. Yavru köpeğinizin vücut sağlığını ona yukarıdan bakarak gözlemleyin. Karnının yanlardan taştığını görmemeniz ve derisinin altından kaburga kemiklerini hissetmeniz gerekir. Yavru köpeğinize, yavru kedi maması veya yetişkin kedi maması VERMEYİN. Bu mamalar yavru köpeklerin beslenme ihtiyaçlarına göre hazırlanmamıştır.

 

■ Köpeğinizin beslenme düzenini veteriner hekiminiz önermedikçe DEĞİŞTİRMEYİN. Değiştirdiğiniz takdirde, beslenme dengesini bozmuş olursunuz.

■ Yavru köpeğinize öğünleri arasında abur cubur VERMEYİN. Mamasından bir parça ya da küçük bir parça ödül mamasını, sözünüzü dinlemesi için onu eğitirken ödül olarak verebilirsiniz. Yavru köpeğinizi, yediğiniz yemekle ödüllendirmeyin. Çünkü bazı yiyecekler, örneğin çikolata, az miktarda verilse bile yavru köpeğinizi zehirleyebilir. Ödül mamaları ve ekstra yiyecekler, yavru köpeğinizin aldığı günlük enerjiye %10'dan fazla katkıda bulunmamalıdır.


YETİŞKİN KÖPEK MAMASINA NE ZAMAN GEÇİLMELİDİR?
Genel pratik kural; köpeğiniz büyüme sürecini tamamladığında bu geçişi yapmaktır. Daha önce de belirtildiği gibi, bu genelde ilk doğum günü civarında olur. Köpeğiniz iri bir ırk ise, büyüme süresi 2 yıla kadar çıkabilir. Yavru köpeğinizi yetişkin köpek maması ile beslemeye başlamak için doğru zamanın ne olacağını veteriner hekiminize danışın.

EĞİTİMİ İÇİN YAVRU KÖPEĞİNİZİN DAVRANIŞLARINI ANLAMAK

Modern köpeğin atalarının kurtlar olduğunu ve hala bazı karakteristik özelliklerini taşıdıklarını bilmek, yavru köpeğinizin davranışlarını anlamanızı kolaylaştıracaktır.
Örneğin kurt sürülerinde, diğer kurtların izlediği öncelikli bir lider kurt vardır. Yavru köpeğinize komut verebilmek, saygısını kazanabilmek ve itaat etmesini sağlayabilmek için, liderin siz olduğunu belirlemeniz gerekir. Bu hiyerarşi durumunu ortaya koymak, eğitim için esas ve zorunludur.
Eğitimde izlenmesi gereken bazı basit kurallar;
-Kararlı fakat nazik olun
-Tutarlı ve istikrarlı davranın
-Her komuta olan tepkisini harfiyen takip edin
-Söz dinlememesi durumunda köpeğinize asla vurmayın ya da onu dövmeyin
iyi bir davranışı için yavrunuzu her zaman ödüllendirin ve takdir edin (sevgi ya da sevdiği bir yiyecek ile ödüllendirme gibi)

YAVRU KÖPEĞİNİZLE İLETİŞİM KURMAK
Yavru köpekler ve erişkin köpekler üç farklı ses tonunu anlarlar. Bu ses tonları aşağıda anlatıldığı gibi kullanılırsa, iletişim sorunu yaşamazsınız. Yavrunuza asla Kontrolünüzü kaybetmiş bir şekilde bağırmayın, bu yavrunun sizden korkmasına sebep olur.
Tiz ton: Bu tonu diğer yavruların sesine benzer şekilde kullanın. Bu tonu yavrunuzu motive etmek için kullanın. "Gel" ya da "yat" gibi.
Gerçekçi (duygusuz) ton : Bu tonu köpekler havlarken kullanırlar. Komut vermek için ideal bir tondur. Bu ton sizin çok sakin, kendinizden emin ve kontrollü olduğunuzu gösterir.
Kalın (pes) ton ; Bu ton hırlama, homurdanma gibidir ve anneleri bu tonu yavruları uyarmak ve tahammülünün kalmadığını göstermek için kullanır. Bu ton "hayır" ya da "ahh" gibi onaylamamayı göstermenin bir yoludur.
 
YAVRU KÖPEĞİNİZİN GÜVENLİĞİ İÇİN DAVRANIŞ EĞİTİMİ

Yavru köpeğiniz ismine karşılık vermeyi (tepki vermek) ve çağırıldığında gelmeyi mutlaka öğrenmelidir. Bu durum, yavrunuza yapmaması gereken bir şeyi yapmaya başladığında, uyarıcı bir komut vermeniz veya onu hemen çağırabilmeniz için çok büyük bir önem taşır.
Sık sık yavrunun ismini kullanarak "gel" emrini yapın ve komutu övgü ile tamamlayın. Bu yöntem, yavru köpeğinizin bu komutla ilgili olarak olumlu tecrübeler edinmesini sağlayacaktır.
Açık havada her zaman yavrunuzu gözlem altında tutun. Yavru köpeğiniz dışarıda iken çit ile çevrili bir alanda ya da tasması takılı olmalıdır.
YAVRU KÖPEĞİNİZ KAYBOLURSA
 
Yavrunuzu her ne kadar dikkatli bir şekilde izleseniz de, kaybolma olasılığı her zaman vardır. Bu yüzden yavru köpeğinizin kimliklendirilmiş olması önemlidir. Mikroçip kimliklendirilmesini kullanabilirsiniz (veteriner hekiminize danışınız) ya da isminin ve sizin irtibat bilgilerinizin bulunduğu bir tasma takabilirsiniz.
Bu gibi durumlarda kullanmak için yavru köpeğinizin yakın zamanda çekilmiş bir fotoğrafını ve detaylı tarifini elinizde bulundurun. Yavrunuz kaybolursa yardımcı olabilecek bazı ipuçları;
Yavru köpeğinizin mikroçipinde kayıtlı olan bilgilerin saklı olduğu bilgi merkezi ile irtibat kurun. Böylece eğer yavrunuz bulunmuş ise bunu öğrenirsiniz.
Komşularınıza onun fotoğrafını gösterin ve onlara yavrunuzu en son ne zaman, nerede gördüklerini sorun.
Yavru köpeğinizin tarifini ve fotoğrafını içeren afişler hazırlayın. Bu afişleri yerel mağazalara asın.
Yerel hayvan koruma kuruluşlarını ziyaret edin, belki yavrunuz oradadır. Buralara da afiş yapıştırın.
Veteriner kliniklerine gidin ve afiş bırakmak için izin isteyin.
Yerel gazetelerin "kayıp ve bulundu" bölümlerine ilan verin.

EV EĞİTİMİ

Yavru köpeğinize ismini öğretmek ve çağırdığınızda gelmesi eğitimlerinden sonra en önemli eğitim ev eğitimidir.
Köpekler, kendi ihtiyaçları ve sizin ihtiyaçlarınız için, ev içine ya da dışarıya tuvalet alışkanlığı kazandırılması anlamında da ev eğitimi alabilirler.
Yavru köpeğinize dış alanların kullanımını öğretmeden önce, yavrunuz aşılanmış olmalıdır. Yavru köpeğinizin bağırsak hareketlerinin kontrolünü imkânsız kılacağından, iç alanların da parazitlerden arındırılmış olması gerekir.
Ev eğitiminde 4 öncelikli adım bulunur;
1-UYGUN DİYET VE PROGRAMLAMA
 
Anahtar kelime kararlılıktır. Besin ve beslenme zamanı konusunda kararlı ve tutarlı olmalısınız. Yavru köpeğinizin midesi yemeklerdeki değişikliklere karşı hassas yapıdadır, bu yüzden yavru köpeğinizin ev eğitimi boyunca, değişken diyetlerden kaçınmalısınız. Her gün aynı zamanda besleyerek, yavru köpeğinizin sindirim sistemini düzenleyebilir, tuvalet ihtiyacını giderme zamanını tahmin edilebilir hale getirebilirsiniz. Her öğünden kısa zaman sonra dışkısını yapma ihtiyacı duyacaktır.
Yemeğini yedikten sonra her seferinde, yavru köpeğinizi önceden belirlenen "ihtiyaç giderme yerine" götürün. Onunla birlikte kalın ve mutlu bir ses tonu ile "ihtiyaç zamanı" ya da "acele et" gibi kelimeler kullanarak onu cesaretlendirin ki o bu kelimeleri rahatlama olgusu ile ilişkilendirsin. İşini bitirdiğinde onu okşayarak sakin bir biçimde "iyi köpek" şeklinde konuşmalarla övün.
Eğer yavru köpeğinizin dışarı tuvalet eğitimi almasını istiyorsanız, bu dışarı çıkma dönemini oyun zamanı olarak uzatmayın, aksi takdirde yavru köpeğiniz dışarıya olan bu ziyaretin ana konusunda karmaşa yaşar.
Yavru köpeğinizin tuvalet ihtiyacını gidermesi gereken diğer zamanlar; sabah uyandığında, uyuklamalardan sonra, oyun oynaması bittiğinde, su içtikten sonra ve yatmadan hemen önceki zamanlardır.
Yavru köpeğinizi dışarıya çıkarırken her seferinde aynı kapıyı kullanın. Yavru köpeğiniz bu durumda, bu kapıyla dışarı çıkıp tuvalet ihtiyacını giderme olgularını ilişkilendirecektir ve böylece yavru köpeğiniz tuvaleti geldiğinde bu kapıyı tırmalayarak ya da koklayarak size bu durumu anlatmaya çalışacaktır. Yavru köpeğinizin tuvalet ihtiyacını gidermek istediğini gösteren diğer işaretler ise; yerleri koklaması, dairesel hareketler yapması, çömelmesi olarak sayılabilir. Eğer yavru köpeğiniz bu belirtileri gösteriyorsa onu hemen belirlediğiniz
"ihtiyaç giderme noktasına" götürün.
2-UYGUN SINIRLANDIRMALAR
 
Uygun sınırlandırma uygulaması ev eğitiminin çok önemli bir bileşenidir. Yavru köpeğinizi eve getirir getirmez ona evde yalnız olduğunda kendi bölgesinin neresi olduğunu, yatağının neresi olduğunu, uyuklayabileceği ve kalabileceği yerin neresi olduğunu öğretmeye başlayın.
Yavru köpeğinizin yatacağı yere güvenli olmayan, sert plastikten ya da naylondan yapılmış oyuncaklar gibi maddeler koymayın (yavru köpeğinizin rahatı ve sıcak kalması için içeriye havlu, battaniye ya da güvenli yastıklar koyabilirsiniz. Ancak yavru köpeğinizin bu malzemeleri kemirmediğinden ya da yutmaya çalışmadığından emin olmalısınız). Yavru köpeğinizin yatacağı yere yemek ya da su bırakmayın. Çünkü bu gibi tüketimlerden sonra yavru köpeğinizin tuvalet ihtiyacını giderebilmesi için bir alan bulunmamaktadır. Yavru köpekler uyku zamanlarına karşı çok sadıktırlar ve onlara sağlanan yerleri (kulübelerini) kirletmezler. Her yemekten sonra ve düzenli aralıklarla kulübelerinden dışarı çıkarlar.
Her sabah ilk iş olarak yavru köpeğinizi kulübesinden çıkarın ve ardından ona "ihtiyaç giderme noktasına" kadar eşlik ya da önderlik edin ve işini bitirene kadar onu cesaretlendirin, övün. Siz evinizde değilken yavru köpeğiniz kulübesinin dışına çıkabilmelidir ya da bir odada gezinebilmelidir. Ancak bu oda kolay temizlenebilen bir oda olmalıdır.
Yavru köpeğiniz yeterince olgunlaşana kadar ya da bağırsak veya idrar kesesi kontrolünü yapabilecek duruma gelene kadar, kulübesinin içinde uzun süre bulunmaya zorlanmamalıdır. Pratik bir yönteme göre, yavru köpeğinizin ay olarak yaşı, yavrunuzun tuvalet ihtiyacı duymadan konforlu bir şekilde geçirebileceği saat miktarına eşittir. Örneğin 2 aylık bir yavru köpek 3 saat boyunca kulübesinin içinde bırakılmamalıdır. Evden uzun süre uzak kalacağınız zamanlarda, güvendiğiniz birinden yavru köpeğinizi programlanan aralıklarda tuvalet ihtiyacını gidermesi için dışarı çıkarmasını isteyin. Yaşça daha büyük yavruları, sekiz saatten daha uzun süre yalnız bırakmayı asla denemeyin. Aksi halde uygun çalışmalarla ve sosyalleşme ile ilgili olarak sizi yanıltacaklardır.
Eğer kulübe metodunu takip ederseniz, yavru köpekler 4 ile 6 hafta arasında ev eğitimi alırlar. Bazı durumlarda daha kısa sürede başarılı olabileceği gibi,
 bazıları da 6 aydan daha uzun zaman alabilir. Bu yüzden yavru köpeğinizin bu konu ile ilgili olarak cesaretini kırmayın ya da onu yermeyin. Her yavru köpek bir bireydir. Sabır ve kararlılık, uzun vadede sizi ödüllendirecektir.
3-UYGUN CEZALANDIRMA
Yavru köpeğiniz kaza ile bir şey yaptığında asla ceza vermeyin. Popüler bir inancın aksine, yavru köpeğiniz kaza ile bir şey yaptığında burnuna bastırmamalısınız, ona bağırmamalısınız, vurmamalısınız ya da onu dışarı atmamalısınız. Gecikmiş bir cezalandırma sadece yavru köpeğinizin kafasını karıştırır.
Eğer yavru köpeğinizin bir yere dışkıladığınt görürseniz, onu alıp o bölgeye götürün, ardından kalın bir ses tonu ile kararlı bir biçimde "Hayır!" deyin. Daha sonra dışkıyı kağıt havlu ile temizleyin. Yavru köpeğinizi ve kirli kağıt havluyu da yanınıza alarak dışarıda belirlediğiniz tuvalet bölgesine götürün. Kağıt havluyu zemine koyun ve yavru köpeğinize koklatın. Bu sahne, yavru
köpeğinizin bir dahaki sefere bu bölgeye tuvalet ihtiyacını gidermeşini sağlayacaktır. Bundan sonraki zamanlarda bu gibi kazaları önleyebilmek için, yavru köpeğinizidaha yakın olarak gözlemlemeniz gerekecektir.
Yavru köpeğinizi kulübesi dışındayken düzenli olarak gözlemliyorsanız zeminde bu gibi kütleler (dışkı) bulmamalısınız. Eğer yavru köpeğinizin tuvalet ihtiyacı gidermek isteyen davranışlar sergilediğini farkederseniz derhal uygun bir ses tonu ile “ Hayır!" demelisiniz ve bir an evvel onu dışarıda bu iş için belirlediğiniz alana götürmelisiniz. Yavru köpeğinizi, bu işten sonra kendisini rahatlatır rahatlatmaz, takdir etmeli ve övmelisiniz.
 
4-KOKU GİDERİCİLER
 
Yavru köpeğinizin koku alma duyusu sizinkinden kat kat daha keskindir. Kaza ile oluşmuş bir tuvalet ihtiyacı sorunundan sonra bölgedeki koku giderilmezse, köpeğiniz aynı bölgeye aynı hatayı yeniden yapmak için gelecektir. Konvansiyonel ev temizleme ürünleri kokuyu sizin burnunuzun alamamasını sağlayabilirler. Fakat aynı durum yavru köpeğiniz için geçerli değildir. Bir çok evcil hayvan dükkanı, kokuları giderme anlamında çok daha etkili, özel koku gidericileri bulundururlar.

 KEMİRME
 
Yavru köpeklerin kemirme problemi genellikle diş çıkarmaya, can sıkıntısına ya da strese bağlıdır ve bu durum yavru köpeğinizin doğasına yerleşmeden, bir an evvel vazgeçirilmelidir. Yavru köpeğinize buz küpleri vermek, diş çıkarmasına yardımcı olur (buz küplerinin onun idrar kesesini dolduracağı ve bu yüzden tuvalet ihtiyacını gidermesi için bir yerin olmasının gerekeceğini unutmayın). Güvenli kemirme oyuncaklarının temini yavru köpeğinizin can sıkıntısını azaltabilir. Böylece siz yanında olmadığınızda tehlikeli maddeleri kemirme sorunu olmayacaktır:
■ Yavru köpeğinizi kabul edilebilir sınırlar dışında bir şeyi çiğnerken yakaladığınızda "Hayır!" ya da "Ahh!" diye bağırarak, uygunsuz davranışının üzerinden dikkatini çekmesini sağlayın.
■ Yavru köpeğinizin dikkatini kemirme oyuncağının üzerine çekmeye çalışın.
Güvenli kemirme oyuncağını kemirmeye başladığında yavru köpeğinizi tiz bir ses tonu ile "iyi çocuk" diyerek takdir edin. Bu davranışı imtiyazlı olarak sergilemekten kaçının. Yavrunuzu ne zaman uygun oyuncağı çiğnerken görürseniz onu takdir edin ve övün.
Evcil hayvan mağazalarında bulunan zararsız fakat tadı iyi ürünler kullanarak yavru köpeğinizin mobilyalarınızı ya da başka şeyleri kemirmesini engelleyin.
Evcil hayvanınız için uygun ve güvenli ürünlerle ilgili konularda veteriner hekiminize danışın.
 
AĞLAMA VE MIZMIZLANMA
 
Yavru köpeğiniz sizi ailesi ya da sürüsü olarak görür ve mümkün olduğunca sizinle birlikte olmak ister.
Her ne kadar bazen yalnız bırakmanız gerekli de olsa, bu onlar için stresli bir durum olacaktır. Çünkü yavru köpeğiniz sizin ne zaman döneceğinizden emin olamaz. Endişelenebilir ve ağlayabilir, mızmızlanabilir ya da uluyabilir (sürüsünü bulmaya çalışan bir kurt gibi). Yavru köpeğiniz yalnızlıkla başa çıkabilmeyi öğrenmek için güven verilmeye ve övgüye ihtiyaç duyar.
Yavru köpeğinize yalnız başına kalmayı öğretmeye, siz evdeyken kısa zaman dilimlerinde kulübesinde yalnız bırakmaya başlayarak başlayın. Kulübesinde sessizce oturduğu zamanlarda onu takdir edin ve övün.
Onu kulübesinin dışına çıkardığınız zamanlarda, onun bu durumu onu kurtarıyormuşsunuz gibi algılamasına izin vermeyin.
■ Çalışmadığınız günlerde kısa zamanlı periyotlarda evi terk edin. Bu zaman dilimlerini kademeli olarak artırarak onun kulübesinde yalnız başına kalması durumunu olağan hale getirin.
■ Evden ayrılma ve eve dönüş anlarını büyük bir mesele haline getirmeyin. Bu durum yavru köpeğinizin endişe duygusunu destekleyecektir.
■ Yavru köpeğiniz, sizin geliş ve gidiş zamanlarınızı tahmin edebilme yeteneğini geliştirecektir ve zamanla bunu öğrenecektir.
■ Yalnızlık olgusundan dikkatini çekmesi için ona güvenli oyuncaklar verin.
Odada kısık sesle çalan bir radyo bulundurmayı tercih edin. Böylece yavru köpeğiniz sesler duyacak ve kendini güvende hissedecektir.
 
OYUN OYNAMA
 
Yavru köpekler, günlük egzersizlere ve düzenli oyun zamanlarına ihtiyaç duyarlar. Oyun, siz ve yavru köpeğiniz arasındaki önemli bir etkileşimdir. Bu onun sosyalleşme becerilerini geliştirmesine yardımcı olur. Egzersizlerini destekler ve sizinle arasındaki bağların kuvvetlenmesini sağlarken yavru köpeğinizin bastırılmış enerjisinin de dolaylı bir biçimde boşalmasını sağlar.
Yavru köpeğiniz sizi burnuyla dürterek, pantolonunuzun paçasından çekerek ya da başı ile hareketler yaparak kafası ve göğsü ile eğilme hareketleri gibi veya kalçasını kaldırma şeklinde- sizi oyuna çağırır.
Git-getir, kovalamaca, saklanma-bulma ve takip etme gibi oyunlar yavru köpeğiniz için eğlencelidir ve doğal içgüdülerini ifade edebilmesini sağlar. İnsanlar gibi evcil hayvanlar da aynı şeyleri yapmaktan sıkılırlar. Bu yüzden çeşitlilik önermelisiniz ve farklı oyuncaklar temin etmelisiniz.
 
SOSYALLEŞME
Yavru köpeğinizi aile üyelerinizle, arkadaşlarınızla ve yabancılarla tanıştırın. Böylece her çeşit insanla iyi geçinmeyi öğrenir. Yavru köpeğinize bu insanların arkadaşça olduğuna dair güven verin ve onları uygun şekilde karşılayabilmesi için ona takviyelerde bulunun. Üstelik yavru köpeğinize, iyi davranışlarını desteklemek konusunda yeni insanlar ve farklı ilgiler sunmuş olursunuz.
Yavru köpeğinizi farklı ortamlara da sokmalısınız. Onu yürüyüşe çıkarabilir, araba ile gezdirebilir ya da ailece yapılan bir pikniğe götürebilirsiniz. Yavru köpeğinizin güvenliği ve sorumlu bir evcil hayvan sahibi olabilmek için, her zaman tasma takmak ve yavru köpeğinizin arkasından onun dışkısını temizlemek gibi kurallara uymalısınız.
 
 
KÖPEĞİNİZİN SAĞLIĞI
Köpeğinizin sağlığını korumak... Muhtemelen yavru köpeğiniz için yapabileceğiniz en sağduyulu ve önemli şey, onu düzenli olarak veteriner hekime götürmektir. Bir veteriner hekimle hemen iletişim haline geçmek büyük önem taşımaktadır. 
 
Veteriner hekiminiz, yavru köpeğinizin büyüme sürecinde güvenilir bir arkadaş olacaktır.
 
Yavru köpekler annelerinden süt emme vasıtasıyla bağışıklık kazanırlar, ancak sütten kesilmelerinin ardından bu bağışıklık azalmaya başlar. Düzenli veteriner hekimi ziyaretleri, yavru sütten kesildikten hemen sonra başlamalıdır. Yavru köpekler, köpek hastalıklarına karşı aşılanmalı ve periyodik olarak kurt ve diğer parazitlere karşı kontrol edilmelidir. Daha sonra da yıllık periyodik kontrolden geçirilmelidir.
Gözler temiz ve parlak olmalıdır. Göz beyazlarında kırmızı ya da sarı renk bozulması olmamalıdır. Eğer herhangi bir bozulma, gözünün yaşlanması, kapanıklık ya da sağlıksız bir durum varsa, yavru köpeğinizi derhal veteriner hekime götürün.
Gözlerinin köşelerinde toplanan hafif bir akıntı tabakası olağan bir durumdur. Bu akıntı, ılık suyla nemlendirilmiş bir pamukla temizlenebilir. Eğer yoğun bir akıntı varsa, veteriner hekiminize danışın.
Kulaklar temiz, akıntısız ve kokusuz olmalıdır. Kulak sorunu yaşamaya daha müsait olan yavru köpeklerin (uzun tüylü ve sarkık kulaklı Cocker Spaniels gibi) kulaklarını haftada en az bir kere ya da daha sık kontrol edin.
Kulağının hava almasını engelleyen fazla tüyleri kesin. Kulak kanalı kırmızı, iltihaplı, sıcak, pis kokulu ve dokunmanıza karşı hassas ise veteriner hekiminize danışın. Veteriner hekiminiz size haftalık kulak temizliğini önerebilir. Eğer bunu yaparsa, veteriner hekiminizden size bir temizleme çözümü sunmasını ve yavru köpeğinizin kulağını nasıl temizleyeceğinizi size göstermesini isteyin.

Ağız- pembe ve sağlıklı diş etleri olmalıdır. Diş etlerinde kırmızılık ya da ağzının kenarlarında şişlik olmamalıdır. Dudakları dokununca acımamalı ve şiş olmamalıdır. Dişlerinde tartar birikimi olmamasına ve nefesinin kötü kokmamasına da dikkat edin.
Burun - temiz ve ıslak olmalıdır. Ayrıca akıntı olmamalı ve dokununca acımamalıdır.
Vücut ve tüyler- tüylerde topaklanma, pire ve kene olmamalıdır. Yavru köpeğin tüylerinde elinizi gezdirerek bunu kontrol edebilirsiniz. Normal bir tüy kalın, yağsız, kepeksiz, lekesiz, parlak ve ipeksi olmalıdır.
Bacaklar- eklemler kontrol edilmelidir. Ayak parmaklarının aralarını, buralara yerleşebilecek herhangi yabancı bir madde ya da söz konusu olabilecek fazla tüyleri tespit etmek için inceleyin. Tırnaklarının durumuna bakın.
Makat- burada şişlik ve bağırsak parazitleri olmamalıdır. Mesela, tenya parçaları pirinç taneleri gibi görünür. Böyle bir durum ile karşılaştığınız takdirde derhal veteriner hekiminiz ile görüşün.
 
RUTİN MUAYENE
 
Yavru köpeğinizin ilk veteriner hekim muayenesine olabildiğince fazla bilgi getirin. Bu bilgilere yavru köpeğinizin doğum tarihi ile önceki aşı kayıtlarını da ekleyin.
Yavru köpeğinizin ilk muayenesinde neler yapılabileceğini biliyor musunuz?
Kalp ve nefes alıp verme sesleri için yavru köpeğin göğsünü dinleyecek
Karnını muayene edecek
Tüy durumunu kontrol edecek
Gözlerini, kulaklarını ve ağzını kontrol edecek
iç parazitler için dışkı örneği alacak
Detaylı bir diş kontrolü yapacak.
 
AŞILAR
 
Yeni doğan yavru köpekler hastalıklarla savaşan antikorları anne sütünden alırlar. Ancak bu antikorlar 6 ila 16 hafta sonunda tükenirler. Aşılama sayesinde yavru köpeğin antikorları kendi kendine üretmesi ve böylece hastalıklar ile savaşması sağlanır.
Evcil hayvanlar arasında hastalıklar çok kolay yayılır. Veteriner hekiminiz size, söz konusu hastalıklardan korunmak için yavru köpeğinizin ihtiyaç duyduğu aşılara yönelik bir zaman çizelgesi önerecektir. Aşıların çoğu bir dizi halinde ve belli bir süre içinde verilir. Bu genellikle 6 ile 16 hafta arasında çeşitli aşıları kapsar.
KISIRLAŞTIRMA
 
Köpeğiniz çiftleştirmek istediğiniz bir safkan olmadığı sürece, kısırlaştırma önerilmektedir. Kısırlaştırma her yıl istemediği için, ötenazi ile öldürülen evcil hayvan sayısını azaltmak için en iyi yoldur.
Kısırlaştırma özetle dişi köpeğin yumurtalık ve rahminin alınmasıdır. Operasyonda köpeğe anestezi ve cerrahi işlem uygulanacağı için veteriner hekimi, köpeği, genel durumuna ve yaşına göre birkaç gün gözlem altında tutabilir. Anestezi öncesi laboratuar taraması da anesteziden doğacak herhangi bir yan etkinin önlenmesi açısından önerilebilir.
Dişiler erkeklerden daha çabuk olgunlaştıkları için kısırlaştırma ilk kızgınlık döneminden önce yapılmalıdır. Bu işlem kızgınlık dönemlerini önleyecek ve aynı zamanda çeşitli sağlık problemlerini yok ederek ya da azaltarak köpeğin daha uzun ömürlü olmasına katkıda bulunacaktır.
Eğer dişi köpeğinizi kısırlaştırmak istemiyorsanız, kızgınlık döneminde köpeği ev sınırları içinde tutmalı ya da köpeğe veteriner hekimin verdiği reçete doğrultusunda ilaç vermelisiniz.
 
■ Kısırlaştırılmamış bir dişinin, rahim iltihabı ve diğer hastalıklara yakalanma riski daha yüksektir.
 
■ Kısırlaştırılmamış dişiler kızgınlık dönemlerinde olağanın dışında hareketler yapabilir ve dışarıya daha çok çıkma eğilimde olabilir.
 
■ Erkek köpeklerin kısırlaştırtmaları hayalarının cerrahi bir müdahale ile alınmasıdır. Bu işlem, hadım etme olarak da bilinir.
■ Kısırlaştırma, oldukça güvenli bir işlemdir. Çoğu durumda sadece hafif bir hassasiyet yaratır ve kısa bir süre hastanede kalmayı gerektirir. Anestezi öncesi laboratuar taraması da önerilebilir. Köpeğinizi hangi yaşta kısırlaştırmanız gerek tiğine veteriner hekiminize danışarak karar vermelisiniz.
 
■ Kısırlaştırma evcil hayvanınızın sakinleşmesine yardım edebilir ve prostat hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
 
PARAZİTLER
Parazitler, başka bir canlının organlarında ya da üstünde yaşayabilen organizmalardır. Parazit kontrolü gecikmeden ve sıkça yapılmalıdır. Çünkü parazitler anneden yavrulara geçebilmektedir.
Kontrol edilmezlerse parazitler sizi ve yavru köpeğinizi ciddi şekilde rahatsız edecektir. Pek çok sağlık probleminde olduğu gibi, parazitlerin önlenmesi, tedavisinden daha kolay ve daha ucuzdur. 
Dolayısıyla erken işaret ve belirtilere karşı uyanık olmalısınız.
 
ÎÇ PARAZİTLER

Bu parazitlerin çoğu, beslenip çoğaldıkları köpek bağırsaklarında hayatlarını sürdürür. Bunların köpekte bulunup bulunmadığını saptamak için köpeğin dışkısından bir numunenin incelenmesi gerekmektedir.
Kurt ve parazit tedavisi, yavru köpek 2 haftalıkken başlayabilir ve veteriner hekimi tarafından belirlenmek üzere, her 2 ya da 3 haftada bir tekrar edilir.
Araştırmacılara göre birçok köpek yavrusuna annesinden yuvarlak ya da kancalı kurt geçmektedir. Bu yüzden birçok veteriner hekimi, tüm yavru köpeklere kurt tedavisi uygulamaktadır.
Yuvarlak kurtlar Genellikle kurt ile bulaşık dışkı, toprak ya da yavrulara temas aracılığı ile geçer. Bu ince, spagettiye benzeyen parazit, yaklaşık 13 cm uzunluğundadır ve yavrulara şişkin göbekli bir görünüm verebilir. Larvası köpeğin bedeninde ve bazen de dışkısında dolaşır. Belirtileri bazen görülmeyebilir. Gösterdiği belirtiler ise; kilo kaybı, güçsüzlük, büyüme bozukluğu, ishal, kusma, dışkıda kan, su kaybı ve nadir olarak da zatürre olarak görülebilir.
 

KANCALI KURTLAR Bağırsak parazitleri arasında en tehlikeli olanlardan biridir. Annelerinden köpek yavrularına doğum öncesi veya anne bakımı sırasında bulaşabilir. Kancalı kurtların belirtisi arasında bitkinlik, kansızlık, iştahsızlık, siyah ve kanlı dışkı bulunmaktadır.
 
BAĞIRSAK ŞERİTLERİ (TENYALAR) Hastalık, bir pireden, kemirgenden ya da bir yumurta taşıyıcıdan dolayı ortaya çıkar. Çok net bir belirtisi yoktur; ancak hayvanın makatında ve hastalıklı bir dışkıda küçük ve pirinç tanesine benzeyen parçalar bulunabilir. Gelişmiş tenyalar bağırsaktan beslenir ve bu durumda köpek daha fazla yemek istemesine rağmen kilo alamaz. Hastalığın tekrar elme ihtimali olduğu için bağırsak şeritlerinin tedavisi sırasında köpeğinizde kesin likle pire olmaması gerekir.

Trişin Bu parazit köpeğin sindirim sisteminin alt ucuna yerleşir ve kronik bağırsak iltihaplanmasına, dışkıda mukus, kilo kaybı ve ishale yol açar.
 
Coccidia Yavru köpeğin bağırsağında yaşayabilen bu organizmaları önlemek için yavru köpeğinizin çiğ ya da az pişmiş et yemediğinden emin olun. Belirtileri; ishal, ateş, kilo kaybı ve iştahsızlık olabilir. Bazı durumlarda hastalıklı yavru köpekler hiçbir belirti göstermeyebilir.
 
Kalp Kurdu Sivrisinek sokması ile bulaşır. Son derece tehlikeli bir parazit olan kalp kurdu, köpeğin kalbine ya da yakınında kan taşıyan ana damarlardan birine yerleşir. Kalp kurdu, ölümcül olabilir. Gerek kalp gerekse akciğer hasarına, öksürük, durgunluk ve bitkinliğe yol açar. Kan testiyle teşhis edilebilir. Tedavisi zordur ancak önlenmesi kolaydır. Veteriner hekimin vereceği ilaçla önlemini alabilirsiniz. Kan testi, kalp kurdunu tedaviye yönelik herhangi bir ilaç uygulamadan önce köpekte kalp kurdu olup olmadığını teyit etmek için yapılır. İlaç, sivrisinek mevsiminde aylık ya da günlük dozda, bazı yerlerde ise yıllık olarak verilir. Veteriner hekimi kontrolü olmaksızın asla köpeğinize kalp kurdu tedavisi uygulamayın.

Pireler Yavru köpeklere pire veya annelerinden ya da çevreden geçmektedir. Yavru köpeğinizi kendini yalarken gözlemleyin. Eğer yavru köpeğinizin pim ı olduğunu düşünüyorsanız, güvenli ve etkili bir tedavi uygulamak için hekiminize danışın.
Pireli olan bir yavru köpek sık sık kaşınır ve kendisini ısırır. Derisinin üzerinde kırmızı benekler mevcuttur. Ufak siyah lekeler (pire pisliği) boynundaki ya da makatındaki kürke yapışabilir. Pireler ayrıca yavru köpeğin derisinde kabuklaşmış yaralara da alerjik deri iltihaplanmasına da neden olabilir.
Pireler zamanlarının yarıdan az bir süresini yavru köpeğin üstünde geçirseler de, yavru köpeğinizin ortamına dikkat etmeniz de önemlidir, ilk olarak; yattığı yeri su ve sabunla yıkayın ve veteriner hekiminizin talimatları doğrultusunda pire öldürücü kullanın. Halılarınızı evcil hayvanlar için güvenli olan bir halı temizleyicisi ile temizleyin. Daha sonra iyice süpürün ve bitirdiğinizde süpürgenin torbasını çöpe atın. Eğer bu sorun ile başa çıkamazsanız, bu konuda profesyonel olan kişiden yardım alın.

KENELER Bazı durumlarda keneler, ısırma yoluyla köpeklere lekeli humma ve Lyme gibi hastalıkları geçirebilmektedir.
 
Köpekler keneyi genelde ormanlık alanlarda bahar ve yaz döneminde kaparlar. Eğer kenelerin yüksek oranda bulunduğu bir bölgede yaşıyorsanız kendi kendi nize ya da veteriner hekiminizden yardım alarak, yavru köpeğinizin derisine kene uzaklaştırıcı uygulayabilirsiniz.
 
Eğer yavru köpeğinizin üstünde kene bulursanız, bir çift koruyucu eldiven giyin ve keneyi çıkarın. Bunu yaparken keneyi kafasının yanından tutun ve yavaş olun. Kafasının koptuğuna emin olun. Daha sonra enfeksiyonu engellemek için ısırdığı yere alkol veya oksijen dökün. Daha fazla tedaviye gerek varsa veteriner heki minizi arayın.
Lice (1 mm'lik küçük soluk görünüşlü bir dış parazit) - Pire tozu ve spreyi ile kontrol edilebilmektedir. Yavru köpekler için zararsız sprey ve tozları kul landığınızdan emin olun.
Uyuz Uyuzun en yaygın olan türleri; sarkoptes ve demodeks uyuzudur. Uyuz böcekleri hayvanın derisi içinde ve üstünde kıl foliküllerinde yaşarlar ve çıplak gözle görülemezler.
Sarkoptesler, derinin altında tünel şeklinde girintilerde yumurtlarlar, şiddetli kaşıntıya, derinin kalınlaşmasına, kırışmasına, kurulaşmasına, tüylerin dökülme sine ve kabuklanmasına neden olurlar. Daha sonra tüyler düşer ve ortamda kabuklar oluşur. Sarkoptes insanlara da kolaylıkla bulaşabilmektedir. Bu nedenle veteriner hekimi tarafından derhal tedavi edilmesi gerekir.
Demodeks uyuz böceği kıl foliküllerinde yaşar. Vücudun genelinde özellikle çıplak yerlerinde koltuk altında deri lezyonlarına neden olur. Her iki tip uyuz böceği çabuk yayılabilir ve tedavisi zor olabilir. Tedavi için veteriner hekiminizin önerile rine uyunuz.
Kulak Uyuzu: Kulak uyuzu yavru köpeğinizin kulaklarını tırmalamasını kulağına patileriyle vurmasına ve kafasını sallamasına neden olur. Yavrunun kulağına yerleşmiş uyuzları siyah kulak kiri ya da kulağa bir şeyler kaçmış gibi görünen kurumuş kan kontrolünü yaparken fark edebilirsiniz. Eğer yavru köpeğinizde kulak uyuzu olduğunu düşünüyorsanız doğru tedaviyi uygulaya-bilecek olan veteriner hekiminize danışın.
Halkalı Kurtlar: Halkalı kurt enfeksiyonu oldukça bulaşıcıdır ve hayvandan insana geçebilen bir özelliğe sahiptir. Halkalı kurt bir nevi mantar enfeksiyonu olarak tanımlanmaktadır ve yavru köpeğin derisinde oval, açık lekeler olarak ortaya çıkar. Köpeğinizin diğer köpeklerle olan temasını kısıtlarsanız halkalı kurt enfeksiyonunun oluşumunu engelleyebilirsiniz. Köpeğinizde halkalı km 1 enfeksiyonu varsa, veteriner hekiminiz halkalı kurt için ilaç tedavisi uygulaya çaktır.
 

 DİĞER HASTALIK BELİRTİLERİ
En iyi bakılan yavru köpek bile hastalanabilir ya da yaralanabilir. Dolayısıyla aşağıdaki hastalık belirtilerinden haberdar olmak oldukça önemlidir.
 
Yavru köpeğiniz aşağıdaki ya da diğer olağan dışı belirtileri gösteriyorsa veteriner hekiminizi arayın:
■ Bir günden fazla süren iştahsızlık.
■İshal, kabızlık ya da dışkısını yapmakta zorlanma: Eğer yavru köpeğiniz tuvalete çıkmakta zorlanıyorsa fakat denemeye devam ediyorsa ya da katı veya sıvı dışkısında kan varsa derhal veteriner hekiminize götürün.
■Kusma: Eğer kusmuğu kan ya da diğer olağan dışı şeyleri içeriyorsa, yavru köpeğinizi derhal veteriner hekiminize götürün.
■Ateş: Ateş, kuru ve sıcak bir burun, donuk gözler ve vücut ısısında gözle görülür bir artışla kendini belli eder.
■Acı: Eğer çok fazla ve devamlı bir acısı varsa, derhal bir veteriner hekimi müdahalesi gerekmektedir.
■Gereğinden fazla nefes nefese kalma ve solunum güçlüğü. Eğer gürültülü solunum, mavi dil ya da nefes almak için zor gerçekleşen soluma varsa acil müdahale gerekir.
■Öksürme ve aksırık.
■Kafa sallama: Kulaktaki kulak kiri birikimini, kulaktaki yabancı bir cismi belirtir.
■Aksama: Sebebi olmayan ani bir topallıktan özellikle şüphelenin.
■Devamlı tırmalama ya da ısırma: Eğer yavru köpeğin kendi kendini yaralama riskini ortaya çıkaracak kadar ciddi ise, acil müdahaleyi gerektirebilir.
■Kayıtsızlık ve saklanma.
■Yerde sürünme.
■Kötü ağız kokusu.
■Derinin altında şişlik.
■Mat tüyler.
■YAVRU KÖPEĞİNİZ için sıra dışı olan herhangi bir şey.
 
TIBBI TEDAVİ UYGULAMA
Veteriner hekiminiz hap ya da sıvı ilaç öngörüyorsa, bunu yavru köpeğinize doğrudan verebilirsiniz. Yemeğiyle karıştırmayı denemeyin. Birçok köpek, mamalarına istemedikleri bir şey katıldığını fark ederler ve bu nedenle ilaca el sürmezler. Böyle durumlarda sakin ve sabırlı olun ve onunla güvenini tazeleyecek şekilde konuşun.
HAP VERME
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Bu haber 4025 defa okunmuştur.

facebook yorum
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KÖPEKLER HAKKINDA

KÖPEKLERDE DİŞ TEMİZLİĞİ

KÖPEKLERDE DİŞ TEMİZLİĞİ KÖPEKLERDE DİŞ TEMİZLİĞİ

Israrla ve Durmadan Bir Şeylere Sıkışıp Kalan Dünya Tatlısı 11 Shiba Inu Cinsi Köpek

Israrla ve Durmadan Bir Şeylere Sıkışıp Kalan Dünya Tatlısı 11 Shiba Inu Cinsi Köpek Neden bunlar hep sizin başınıza geliyor sevgili Shiba İnu'lar :( :D:D

Pet Sigorta

SAHİPLENDİRME

Bu sitenin tüm hakları saklıdır.Sitenin içeriği kaydedilmekte ve telif hakları kapsamında korunmaktadır. Kullanıcı, ticari olmamak, orjinalliğini bozmamak ve kaynak göstermek koşulu ile sitedeki içeriği kopyalamakta, dağıtmakta ve yayınlamakta özgürdür. Kullanıcı, siteden kopyaladığı içeriği bir internet sayfasında yayınlayabilmesi için, içeriği yayınladığı sayfadan siteye bağlantı vermek zorundadır.İçerik nedeni ile hakları ihlal edildiğini düşünen her gerçek ve tüzel kişi, iletişim sayfasından site yöneticisi ile irtibata geçerek kendisi ile ilgili içeriğin yayından kaldırılmasını istemelidir. © Copyright 2013 Vets & Pets Veteriner Kliniği
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi