Köpekler Nasıl Görür? Köpekler Renk körümüdür? - Vets and Pets Veteriner
Vets and Pets Veteriner
ANASAYFA FORUM İÇERİK ARA GALERİ VİDEOLAR KÖPEKLER KEDİLER KUŞLAR BALIK İLETİŞİM

KATEGORİLER

Köpekler Nasıl Görür?  Köpekler Renk körümüdür?

Köpekler Nasıl Görür? Köpekler Renk körümüdür?

Tarih 26 Nisan 2014, 01:27 Editör

Köpek gözü ile insan gözü karşılaştırması..

  Köpekler Nasıl Görür?  Köpekler Renk körümüdür?

          Köpeklerin renk körü olduğu sanırım bitmeyecek bir efsanedir. Köpeklerin önceden yalnız siyah, beyaz ve gri tonlarını ayırt edebildikleri zannedilmekteydi. Aslında köpekler renk körü değillerdir sadece dünyayı bizden farklı görürler.
Görme duyusunda ışık, fotoreseptör adı verilen özel hücreler tarafından sinirsel uyarıma dönüştürülür bunlar çubuk ve koni hücreler olarak adlandırılır.
   İnsan gözünde bir çok farklı rengi görmek için renge duyarlı koni hücreleri bulunurken bunlar köpeğin retinasının yaklaşık %20 sini oluştururlar. Köpek ve kedilerde ise gece avlanmaya yarayan  tapedum lucidum bulunur. Bu tabaka, gözün arkasına düşen ışığı tekrar retinaya yansıtır. Böylece var olan ışık miktarını iki katına çıkarak geceleri çok rahat görmelerini sağlar. insan gözü ışıklı ortamda daha iyi görebilirken köpekler loş ışıkta ve karanlıkta bize göre  daha avantajlıdır.
 
 
 
 Köpeklerde aslında kırmızı yeşil körlüğü vardır. Renklerin parlaklığı azdır. Renkleri insan gözüne göre daha silik renkleri görür ve çevresel görüş alanları bizden daha geniştirtir.
 
 

Bu haber 7017 defa okunmuştur.

facebook yorum
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KÖPEKLER HAKKINDA

KÖPEKLERDE DİŞ TEMİZLİĞİ

KÖPEKLERDE DİŞ TEMİZLİĞİ KÖPEKLERDE DİŞ TEMİZLİĞİ

Israrla ve Durmadan Bir Şeylere Sıkışıp Kalan Dünya Tatlısı 11 Shiba Inu Cinsi Köpek

Israrla ve Durmadan Bir Şeylere Sıkışıp Kalan Dünya Tatlısı 11 Shiba Inu Cinsi Köpek Neden bunlar hep sizin başınıza geliyor sevgili Shiba İnu'lar :( :D:D

Pet Sigorta

SAHİPLENDİRME

Bu sitenin tüm hakları saklıdır.Sitenin içeriği kaydedilmekte ve telif hakları kapsamında korunmaktadır. Kullanıcı, ticari olmamak, orjinalliğini bozmamak ve kaynak göstermek koşulu ile sitedeki içeriği kopyalamakta, dağıtmakta ve yayınlamakta özgürdür. Kullanıcı, siteden kopyaladığı içeriği bir internet sayfasında yayınlayabilmesi için, içeriği yayınladığı sayfadan siteye bağlantı vermek zorundadır.İçerik nedeni ile hakları ihlal edildiğini düşünen her gerçek ve tüzel kişi, iletişim sayfasından site yöneticisi ile irtibata geçerek kendisi ile ilgili içeriğin yayından kaldırılmasını istemelidir. © Copyright 2013 Vets & Pets Veteriner Kliniği
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi