Kedi ve Köpeklerde Tonsillitis - Vets and Pets Veteriner
Vets and Pets Veteriner
ANASAYFA FORUM İÇERİK ARA GALERİ VİDEOLAR KÖPEKLER KEDİLER KUŞLAR BALIK İLETİŞİM

KATEGORİLER

Kedi ve Köpeklerde Tonsillitis

Kedi ve Köpeklerde Tonsillitis

Tarih 25 Mart 2014, 15:19 Editör

Bademcik iltihabı sıklıkla kedi ve köpeklerde görülür. Ağız, farenks ve larenks yangıları, ÜSYE ve yabancı cisimler rol oynar.

Köpeklerde çok rastlanan bir hastalık olmasına karşın kedilerde nadirdir. Köpeklerde küçük ırklarda rastlanan hastalık ağız, farinks veya burun enfeksiyonlarında sekonder olarak meydana gelir. Kronik tonsillitis brahisefal köpeklerde yumuşak damağın hipertrofisi ve kronik faringitis bu ırklarda çok görülür.

Hastalığın etkeni olarak hemolitik streptekok ve coliform tonsillitis’ ten yapılan kültürlerde en çok görülen patojenlerdir. Tonsillerin boşluğunda yabancı bir cismin yerleşmesiyle tek, taraflı tonsillitis veya tonsillerin çevresinde abselerin meydana gelmesine neden olur.

KLİNİK BULGULAR : İlk araz ateştir. Salya akar, iştahsızlık vardır, yemini yemez, çene altı lenf bezleri büyümüş olabilir. Kısa yumuşak ve sik sık kendini gösteren bir öksürük vardır. Öksürüğü takiben müköz çıkarır. Köpek, otları çiğner, fakat yutamaz. Boğazdaki ağrıdan dolayı ayağı ile kulak dibini kaşır. Tonsillerin büyüyüp boğazı kapatması yutmada engel ve zorluğa neden olur. Tonsiller ödemlidir ve büyümüştür. Üzerleri müköz, epitel ve bakteri karışımı bir tabaka ile örtülmüştür. Kızarmıştır. Üzernide küçük nekrotik mihraklar taşır. Hastalık kronik şekilde seyrederken zaman zaman akut ataklar yapabilir. Bu ataklarda hayvanın sağlığı bozulur ve dayanıklığı azalır. Hastalığın komplikasyonu olarak nefritiste görülür.

Tonsillerde fena tabiatlı tümörler de meydana gelebilir, bunları ton- sillitis’ten ayırmak gerekir.

TEDAVİ : Bakteriyel tonsiilitis'te antibiyotik tedavisine hemen başlamalıdır. En etkili ve ucuz olan penicillin’dir. 10 gün süreyle verilmelidir. Sulfanamid ve tetracyclin de etkilidir. Bununla birlikte % 2 iyot ve glycerin karışımı ile pamuk swabla tonsillere ve çevresine iyice sürülürse şifa çabuk olur. Hayvan yumuşak, sulu ve lezzetli yiyeceklerle beslenir. Eğer yedirilemezse parenteral yolla glükoz, vitaminler vs. verilir. Sık sık tekrarlayan tonsillitis görülen köpeklerde tonsiller ameliyatla alınmalıdır.

Bu haber 4208 defa okunmuştur.

facebook yorum
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KÖPEKLER HAKKINDA

KÖPEKLERDE DİŞ TEMİZLİĞİ

KÖPEKLERDE DİŞ TEMİZLİĞİ KÖPEKLERDE DİŞ TEMİZLİĞİ

Israrla ve Durmadan Bir Şeylere Sıkışıp Kalan Dünya Tatlısı 11 Shiba Inu Cinsi Köpek

Israrla ve Durmadan Bir Şeylere Sıkışıp Kalan Dünya Tatlısı 11 Shiba Inu Cinsi Köpek Neden bunlar hep sizin başınıza geliyor sevgili Shiba İnu'lar :( :D:D

Pet Sigorta

SAHİPLENDİRME

Bu sitenin tüm hakları saklıdır.Sitenin içeriği kaydedilmekte ve telif hakları kapsamında korunmaktadır. Kullanıcı, ticari olmamak, orjinalliğini bozmamak ve kaynak göstermek koşulu ile sitedeki içeriği kopyalamakta, dağıtmakta ve yayınlamakta özgürdür. Kullanıcı, siteden kopyaladığı içeriği bir internet sayfasında yayınlayabilmesi için, içeriği yayınladığı sayfadan siteye bağlantı vermek zorundadır.İçerik nedeni ile hakları ihlal edildiğini düşünen her gerçek ve tüzel kişi, iletişim sayfasından site yöneticisi ile irtibata geçerek kendisi ile ilgili içeriğin yayından kaldırılmasını istemelidir. © Copyright 2013 Vets & Pets Veteriner Kliniği
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi