Köpeklerde yaşam süresi ve insan yaşına gelen karşılığı - Vets and Pets Veteriner
Vets and Pets Veteriner
ANASAYFA FORUM İÇERİK ARA GALERİ VİDEOLAR KÖPEKLER KEDİLER KUŞLAR BALIK İLETİŞİM

KATEGORİLER

Köpeklerde yaşam süresi ve insan yaşına gelen karşılığı

Köpeklerde yaşam süresi ve insan yaşına gelen karşılığı

Tarih 15 Şubat 2014, 16:24 Editör

Köpek ve İnsan Yaşı...Köpeklerde yavruluktan gençliğe ve gençlikten erginliğe geçiş hızlı gerçekleşir.

 Köpekler birkaç yıl süreli bir erginlik döneminden geçer. Köpeklerde yaşam süresini belirleyen etmenler arasında, köpeğin yaşadığı ortam, ırkı, sağlık durumu, maruz kaldığı hijyenik koşullar, idman yapma sıklığı ve beslenme şekli sıralanabilir. Şpitz (İng. Spitz) ve Tilki Teriyeri (,İng. Fox Terrier) gibi ırklar uzun ömürlüdür ve on sekiz hatta yirmi yıl yaşayabilir. Boksör [İng. Boxer) ve Alman Çoban Köpeği ise, on iki veya on üç yaşına geldiğinde yaşlanmış kabul edilir.

Köpeklerin insanlarınkine karşılık gelen yaşının hesaplanabilmesi için köpeğin yaşının yediyle çarpılması gerektiğini söylemek çok da doğru değildir. Ne de olsa, bir yaşında bir dişi köpek üremeye hazır kabul edilmesine karşın, yedi yaşında bir çocuk bunun için henüz çok küçüktür. Aşağıdaki tabloda, köpek ve insan yaşları arasındaki bağlantı daha akla yatkın bir şekilde sunulmuştur. Bu tabloda, köpeğin yaşı, insanlardaki karşılığının bulunabilmesi için değişen katsayılarla çarpılmıştır.

Tabloda da görüldüğü gibi, köpekler ortalama on iki yıl yaşar ve yaşam süreleri genellikle on beş yılı geçmez. Bu, kuşkusuz, bu denli değerli bir hayvan için kısa bir süredir ve doğanın bu konuda köpeklere cömert davranmadığı söylenebilir. Düşünsenize, bir papağan ortalama yüz yıl, kanarya yirmi yıl, öküzkurbağası on altı ve dil balığı on beş yıl yaşamaktadır!

Köpeğin gelişimi, üç ve beş yaş arasında tamamlanır. Bu dönemde, köpeğin fiziksel gelişimi tamamlanmış olup, enerjisi de doruk noktasındadır. Köpek yedi veya sekiz yaşına geldiğinde, yavaş yavaş çökmeye başlar. Bu dönemde, refakatçi köpekler sessizlik ve huzur arayışında olur, daha fazla uyur ve kış mevsiminde, kalorifere yakın bir yere kıvrılmayı yeğler. Koruma ve av köpekleri ise, gençken sergiledikleri dirençten ve saldırganlıktan vazgeçer.

Yaşlanma sürecinde köpekler hemen her zaman sağır olurlar; katarakt olabilirler ve dişleri dökülerek çiğnemeleri de güçleşebilir. Erkek köpeklerde prostat bezinin büyümesine bağlı olarak idrar yapmada güçlük ortaya çıkabilir. Yaşlanmanın köpeğin kişiliği üzerindeki etkilerinden söz edilecek olursa, köpeğin gençken sergilediği tutumların tersini sergilemesi daha belirgin bir hal alır ve köpeğin alışkanlıklarına bağlılığı artar.

Yaşlanan bir köpeğin sağlık durumu, büyük ölçüde gençliğinde maruz kaldığı bakım ve beslemeye bağlıdır. Köpek, gençliğinde çokça idman yapmış, temiz hava ve güneş ışığı almışsa, temiz bir ortamda barındırılmış, iyi beslenmiş, soğuktan korunmuş ve düzenli olarak veteriner hekim kontrolünden geçmiş ise, yaşlılığında sağlık sorunu yaşaması olasılığı daha düşüktür.

Köpek

Katsayı

İnsan

2 aylık

7

14 aylık

6 aylık

10

5 yaş

8 aylık

12.5

9 yaş

12 aylık

14

14 yaş

18 aylık

13.3

20 yaş

2 yaş

12

24 yaş

3 yaş

10

30 yaş

4 yaş

9

36 yaş

5 yaş

8

40 yaş

6 yaş

7

42 yaş

7 yaş

7

49 yaş

8 yaş

7

56 yaş

9 yaş

7

63 yaş

10 yaş

6.5

65 yaş

11 yaş

6.5

71 yaş

12 yaş

6.3

75 yaş

13 yaş

6.2

80 yaş

14 yaş

6

84 yaş

15 yaş

5.8

87 yaş

16 yaş

5.6

89 yaş

 

Yaşlı köpekler bakım gerektirir. Yaşlı bir köpek, sessiz ortamlarda barındırılmalıdır ve kolay sindirilebilir yiyeceklerle beslenmelidir (ağırlıklı olarak çorba ve daha az et). Öte yandan, şişmanlaması önlenmeli ve idman yaptırılmalı ama yormaktan da kaçınılmalıdır.
Köpekler, genellikle sessiz sedasız ölür. Acı veren ve sağaltımı mümkün olmayan bir hastalığa yakalanmaları halinde ötenaziye başvurulabilir. Bu durumda, hayvan, veteriner hekim tarafından yapılan acısız bir enjeksiyon ile uyutulur. Köpeğin boş yere acı çekmesine son vermek kuşkusuz kolay bir iş değildir. Ancak ötenazi kararı, duyarlı bir hayvan sahibinin dostu için artık hiç umut kalmadığında yerine getirmesi gereken bir görev ve aynı zamanda sevgisinin de bir göstergesidir. Köpeğin ölümü, geride büyük bir boşluk bırakır. Onun .okluğunda günler hüzünlü geçer. Ancak, istendiği taktirde bu boşluk doldurulabilir. Her zaman, yakınlarda, sahiplenmeyi bekleyen bir köpek yavrusu vardır.
 

Bu haber 3376 defa okunmuştur.

facebook yorum
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KÖPEKLER HAKKINDA

KÖPEKLERDE DİŞ TEMİZLİĞİ

KÖPEKLERDE DİŞ TEMİZLİĞİ KÖPEKLERDE DİŞ TEMİZLİĞİ

Israrla ve Durmadan Bir Şeylere Sıkışıp Kalan Dünya Tatlısı 11 Shiba Inu Cinsi Köpek

Israrla ve Durmadan Bir Şeylere Sıkışıp Kalan Dünya Tatlısı 11 Shiba Inu Cinsi Köpek Neden bunlar hep sizin başınıza geliyor sevgili Shiba İnu'lar :( :D:D

Pet Sigorta

SAHİPLENDİRME

Bu sitenin tüm hakları saklıdır.Sitenin içeriği kaydedilmekte ve telif hakları kapsamında korunmaktadır. Kullanıcı, ticari olmamak, orjinalliğini bozmamak ve kaynak göstermek koşulu ile sitedeki içeriği kopyalamakta, dağıtmakta ve yayınlamakta özgürdür. Kullanıcı, siteden kopyaladığı içeriği bir internet sayfasında yayınlayabilmesi için, içeriği yayınladığı sayfadan siteye bağlantı vermek zorundadır.İçerik nedeni ile hakları ihlal edildiğini düşünen her gerçek ve tüzel kişi, iletişim sayfasından site yöneticisi ile irtibata geçerek kendisi ile ilgili içeriğin yayından kaldırılmasını istemelidir. © Copyright 2013 Vets & Pets Veteriner Kliniği
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi